1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Hasan Turabi, Beşir'in Açıklamalarını Değerlendirdi
Hasan Turabi, Beşirin Açıklamalarını Değerlendirdi

Hasan Turabi, Beşir'in Açıklamalarını Değerlendirdi

Hasan Turabi, Devlet Başkanı Beşir'in 2015 seçimlerinde aday olmayacağı açıklamasına şüpheyle yaklaşıyor.

A+A-

Muhalif Sudan Halk Kongresi Partisi (SHKP) lideri Hasan et-Turabi, Devlet Başkanı Ömer Beşir'in 2015'teki seçimlerde aday olmayacağı yönündeki açıklamasını şüpheyle karşıladığını söyledi.

SHKP, başkent Hartum'da 2003 yılında hükümeti devirmeye teşebbüs etmekle suçlanarak tutuklanan parti üyelerinin serbest bırakılması dolayısıyla kutlama düzenledi.

Turabi, etkinlikte yaptığı konuşmada "Dünyanın her yerinde tüm diktatörler 'gelecek seçimlerde aday olmayacağım, yönetimden çekileceğim' şeklinde benzer açıklamalar yapar. Ancak seçimler yaklaşınca halkın talebi bahanesiyle adamlarını etrafına toplar ve yeniden aday olurlar" diye konuştu.

Sudan halkına ve muhalefete birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Turabi, onur ve özgürlük için verdiği zorlu mücadele sonunda Sudan toplumunun, zulüm ve zorbalıktan kurtulmaya başladığını ve bu kurtuluş alametlerinin mevcut zaman diliminde kendini gösterdiğini savundu.

"Hükümetle 'rejimin düşmesi' dışında hiçbir konuda diyalog masasına oturmayacağız"

İktidardaki bazı siyasi liderlerin kendisiyle diyalog meselesi ve yeni anayasanın hazırlanması konusunda görüşmeler yapmak istediğini belirten Turabi, "Hükümetle 'rejimin düşmesi' dışında hiçbir konuda diyalog masasına oturmayacağız" dedi.

Sudan'ın 24 yıllık devlet başkanı Ömer el-Beşir, 2015 yılındaki seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı. Beşir, 1989 yılında askeri darbeyle yönetime gelmişti.

Hasan et-Turabi kimdir?

Sudan'da İslami hareketin en önemli lideri olarak bilinen Hasan Abdullah et-Turabi, İslam'ı gündeme sokmak için hükümet karşıtı kampanya başlattığı gerekçesiyle 1970 yılında tutuklandı. Bundan sonraki 7 yılın bir kısmını mahkum olarak geçirdi. 1989 yılında Sudan'da gerçekleşen İslami devrimin mimarı olarak anıldı. 1999 yılına kadar Sudan Millet Meclisi'nin başkanlığını yapan Turabi, daha sonra Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir yönetimiyle yollarını ayırarak Sudan Halk Kongresi Partisi'ni kurdu. Ömer el-Beşir'e olan muhalefeti sebebiyle sık sık cezaevine giren ve ev hapsinde tutulan Turabi, son olarak Ocak 2011'de ülkede huzursuzluk ortamı oluşturduğu ve şiddet olaylarını desteklediği gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Turabi halen Sudan Halk Kongresi adlı muhalif hareketin liderliğini yapıyor.

AA

HABERE YORUM KAT