1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hani Zorla Para Toplanmıyordu?
Hani Zorla Para Toplanmıyordu?

Hani Zorla Para Toplanmıyordu?

İzmir Gaziemir’de bulunan 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda görev yapan asker ve sivil personelden sosyal etkinlik fonu adı altında zorla para toplandığı, alınan paraların Ergenekon sanıkları için oluşturulan yardım fonuna aktarıldığı iddia edildi.

07 Ocak 2011 Cuma 02:26A+A-

Genelkurmay'ın 'zorunluluk yok' açıklamasına rağmen Akit'e ulaşan Ekim 2010 tarihli 'hizmete özel' belgede, TSK personelinin fonlara zorla üye yapıldığı, fondan ayrılmanın ancak istifa ve ölüm halinde olduğu ifade ediliyor.

İzmir Gaziemir'de bulunan 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı'nda görev yapan asker ve sivil personelden sosyal etkinlik fonu adı altında her ay zorla 10 TL para toplandığı, alınan paraların davalarda tutuklu bulunan sanıklar için oluşturulan yardım fonuna aktarıldığı iddia edildi. Yönetmeliklere aykırı olmasına rağmen Ergenekon sanıklarına destek olmak için yardım ve sosyal etkinlik fonlarındaki gönüllülük uygulamasının yeni bir yönetmelikle zorunluluğa dönüştürüldüğü belirtildi.

HER ŞEY BAŞBUĞ'UN EMRİ İLE BAŞLADI

19 Temmuz'da Balyoz iddianamesinin kabulü ile 27'si muvazzaf general olmak üzere 196 kişi hakkında dava açılmıştı. Sanıklara destek olmak için dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un emri ile bir fon oluşturulmasına karar verilmişti. TSK personelinin büyük bölümü 'Türkiye Cumhuriyetine karşı darbe planlamak' iddiasıyla yargılanan sanıklara yardım yapmak istemeyince gönüllülük esasına dayalı olması gereken yardım fonu ve sosyal etkinlik fonu zorunluluğa dönüştürüldüğü iddia edilmişti. Genelkurmay'ın 'zorunluluk yok' açıklamasına rağmen Akit'e ulaşan Ekim 2010 tarihli 'hizmete özel' belgede, TSK personelinin fonlara zorla üye yapıldığı, fondan ayrılmanın ancak istifa ve ölüm halinde olduğu belirtiliyor.

ESKİ TALİMAT İMHA EDİLMİŞ

4 ay önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Metin Turan imzasıyla bağlı bulunan birliklere gönderilen yazıda gönüllük esasına göre oluşturulan fon yönetmeliğinin imha edildiği, yeni yönetmeliğin ise ekte bulunduğu belirtiliyor. 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı ilgi emri ile yayınlanan '3. Kr. Hvcl. A.K.lığı Sosyal Etkinlik Fonu Devamlı Talimatı' görülen lüzum üzerine güncellenmiştir. Eski talimat imha edilerek EK-A'da gönderilen yeni talimat tüm personele imza karşılığı tebliğ edilmesini rica ederim' ifadesi ile başlayan yazının ekinde ise, sosyal etkinlik fonuna üye olmanın zorunlu olduğu alay bünyesinde görev yapan tüm asker ve sivillerin  her ay 10 TL aidat ödemesi gerektiği belirtiliyor.

Yeni düzenlemede "sosyal etkinlik fonuna 3. Kara Havacılık Alay Komutanlığı personeli tüm subay, astsubay, uzman erbaş ve sivil memurlar üyedir, ayrılma hakkı yoktur. Üyelik atama, emeklilik, istifa ve ölüm halinde kendiliğinden son bulur. Üyeliği son bulan personele geri ödeme yapılmaz. Alay komutanlığında görev yapan subay, astsubay, sivil memur ve uzman erbaşlardan Eylül 2010-Ağustos 2011 döneminde her ay ayda bir defa 10.00 TL katılım payı" alınacağı belirtiliyor. Personelin evlilik, doğum günü ve yıl dönümlerinde yapılacak kutlamalar için kaynak oluşturulacağı ifade edilmesine rağmen, elde edilen gelirin tutuklu sanıklar için oluşturulan fona aktarıldığı iddia ediliyor. 3. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Metin Turan telefonlarımıza çıkmazken, Genelkurmay ise, yazılı sorularımızın ve talimatın örneğinin kendilerine ulaştığını, durumun inceleneceğini belirtti.

GENELKURMAY REDDETMİŞTİ

Daha önce de Genelkurmay Karargahında görev yapan bir generalin emriyle Ergenekon ve Balyoz sanıklarına yardım için TSK'nın çeşitli kademelerinde para toplandığını iddia edilmişti. Gönüllülük esası ile oluşturulan yardım ve sosyal etkinlik fonlarından yeteri kadar para toplanmayınca, yardım yapmayanların fişlenmekle tehdit edildiği ifade edilmişti. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü ise, yardım fonları ile ilgili fonlarda zorunluluk esasının bulunmadığını, gönüllülüğün esas alındığını belirtmiş, paranın sanıklara aktarılmadığını vurgulamıştı.  

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT