1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hani Dokunulmazlık Zırhına Karşıydınız?
Hani Dokunulmazlık Zırhına Karşıydınız?

Hani Dokunulmazlık Zırhına Karşıydınız?

Şahin Mengü, “Zekeriya Öz, yetkisi olmayan bir şeyi yapıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ifadeye gitmek mecburiyetinde mi? Bu kişilerin (Kemal Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ve Deniz Baykal) ifadeye gelmeyeceğini bile bile çağrılıyor.

17 Mart 2011 Perşembe 03:21A+A-

CHP Manisa Milletvekili Avukat Şahin Mengü, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, "Ergenekon Terör Örgütü" soruşturması kapsamında ortaya çıkan Oda TV muhabiri İklim Bayraktar'ın taciz iddialarıyla ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tanık sıfatıyla ifadesinin alınmasını istemesine tepki gösterdi.

Zekeriya Öz'ün, Ergenekon davasına CHP'yi bir şekilde bulaştırmaya çalıştığını iddia eden Şahin Mengü, "Mahkemenin böyle bir çağrıda bulunması mümkün değil. İster tanık, ister sanık, ister müşteki hiçbir sıfatla bir milletvekilini de oraya (Beşiktaş Adliyesine) gitmeye cebredemez. Tamamiyle şov. Bunu bilmiyor mu? Bir partinin genel başkanının veya bir milletvekilinin oraya çağrılmayacağını biliyor. İstemediği müddetçe ihtar edemeyeceğini biliyor" dedi.

Mengü, "Böyle bir şey varsa, suçun işlendiği yer Ankara... Bu taciz ve şantaj iddialarına inanmıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ifadeye gitmeyebilir. Zekeriya Öz, kendisini zorlayamaz" iddiasında bulundu.

Şahin Mengü, "Zekeriya Öz, yetkisi olmayan bir şeyi yapıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ifadeye gitmek mecburiyetinde mi? Bu kişilerin (Kemal Kılıçdaroğlu, Gürsel Tekin ve Deniz Baykal) ifadeye gelmeyeceğini bile bile çağrılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu olayında yetkin yok. Ankara'nın görev alanında olan bir konuda sen adamı çağırıyorsun. Yetkin ve görevin değil. Bu katalog suçlarına girmiyor. Görev alanında değil. Velev ki katalog suçu da olsa, Ankara Özel Yetkili Savcılığı ve mahkemesi var. Ankara yapar bu işi..." diye konuştu.

Oda TV muhabiri İklim Bayraktar'ın taciz iddialarının Ergenekon davasıyla alakasının olmadığını savunan Şahin Mengü, "Ergenekon davasını sulandırmaya çalışan, içerdeki insanları 10 sene içerde tutmaya çalışan Ergenekon savcıları... Davayı iyice uzatacak. Kamuoyunda, 'Gelmediler, gitmediler' şeklinde tepki olacak" dedi.

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, eski genel başkanı Deniz Baykal'ın taciz iddialarıyla ilgili soruşturmada dokunulmazlık zırhına sığınmıştı.

Kılıçdaroğlu'na, "İfadeye gidecek misiniz?" sorusunun yöneltilmesi üzerine, "Hayır. Avukatımı göndereceğim" cevabını vermişti. Kılıçdaroğlu, "Yani bizzat gitmeniz gerekiyor mu böyle bir durumda?" sorusunu da "Hayır. Avukatımı göndereceğim. Ne istiyorsa avukatım ona cevabını verecektir" diye cevaplamıştı.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT