1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hanefi Avcı’dan JİTEM İtirafı
Hanefi Avcı’dan JİTEM İtirafı

Hanefi Avcı’dan JİTEM İtirafı

Devrimci Karargâh Davası’ndan tutuklu bulunan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Diyarbakır’daki faili meçhul cinayetler davasında tanık olarak dinlendi.

06 Ağustos 2011 Cumartesi 11:02A+A-

Devrimci Karargâh Davası’ndan tutuklu bulunan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Diyarbakır’daki faili meçhul cinayetler davasında tanık olarak dinlendi. Görev yaptığı dönemde JİTEM’in olduğunu belirten Avcı, aralarında Vedat Aydın cinayeti gibi bölgede büyük olaylara neden olan cinayetleri JİTEM’in yaptığını söyledi.

Kayseri eski Alay Komutanı ve JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz ile korucubaşı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 7 sanığın Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayetle ilgili yargılandığı davanın 29’uncu duruşmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmanın sabahki oturumunda Ramazan Elçi’nin öldürülmesi olayıyla ilgili dinlenen tanık Ahmet Ölmez, Elçi’nin öldürülmesi konusunda bilgi sahibi olmadığını belirterek, ‘’Dükkânlarımız birbirine yakındı. Kardeşi bana ağabeyi Ramazan Elçi’nin alındığını anlattı. Birkaç gün sonra Elçi’nin taziyesine gittim. Onu kimin öldürdüğünü bilmiyorum’’ dedi.

Avcı: Bazı yanlışlar yapıldı

Ölmez’in ardından tanık olarak Devrimci Karargâh davası ve Ergenekon soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı duruşma salonuna çağrıldı. Tanık olarak dinlenen Avcı, şunları anlattı: “Ben burada görev yaptığım dönemde Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı’nda JİTEM diye bir birim vardı. Diyarbakır’da istihbarat görevini görüyorlardı. İtirafçıların ise burada askerlik görevleri çerçevesinde geçici ve uzun süreli çalıştıklarını biliyorum. Onların anladığı dil ile cevap verilmek gibi bir takım yöntem ve şeyler yaptılar. Biz kendi mıntıkamızda olayların olmasına mahal vermemeye çalıştık. O dönem kendine göre var olan sistem bazı yanlışlar da yapıyordu. Bir gazetenin ve bir avukatın aracının bombalanması ile Vedat Aydın cinayetinin bu kişiler tarafından yapıldığı görüşündeyim.”

HABERE YORUM KAT