1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hamza Keleş’in de İfadesi Alınacak
Hamza Keleş’in de İfadesi Alınacak

Hamza Keleş’in de İfadesi Alınacak

Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve 3 hakimin ifadeleri almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan’la yüzleştirmediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş’in tanıklığına başvurulmasını karara bağladı.

30 Nisan 2011 Cumartesi 04:03A+A-

Birinci "Ergenekon Terör Örgütü" davasına bakan mahkeme heyeti; Ankara'da süren Danıştay davasında, yaralanmalarına rağmen Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve 3 hakimin ifadeleri almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan'la yüzleştirmediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş'in tanıklığına başvurulmasını karara bağladı.

Birinci "Ergenekon Terör Örgütü" davasına bakan mahkeme heyeti, Silivri'de 9 duruşmadır ifadeye gelmeyen Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve Danıştay üyeleri Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu'nun talimatla ifadesinin alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, Ankara'da süren Danıştay davasında, yaralanmalarına rağmen Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve 3 hakimin ifadeleri almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan'la yüzleştirmediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş'in tanıklığına başvurulmasını karara bağladı.

BİRDEN VE 3 HAKİM, ARSLAN'I TEŞHİS EDECEK

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin değerlendirmesini yaparak ara kararlarını aldı. Danıştay saldırısı mağdurları, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile üye hakimler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na hakları hatırlatılarak, şikayet, müdahale talepleri ve delillerin sorulması için CMK 250. maddesiyle ilgili nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına talimat yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, talimata Gönenç'in savcılık ifadesi ile Arslan'ın teşhise elverişli fotoğraflarının da eklenerek teşhis işleminin yaptırılmasını kararlaştırdı.

ERBOĞA TANIK OLARAK DİNLENECEK

Olayla ilgili görgüsü ve beyanı bulunan Danıştay 2. Daire Başkanı Kamuran Erboğa'nın, Danıştay saldırısıyla ilgili tanık olarak dinlenilmesi için CMK 250. maddesiyle yetkili nöbetçi ağır ceza mahkemesine talimat yazılmasına hükmeden mahkeme heyeti, talimat yazısına, savcılıkta verdiği ifadesi ile Arslan ve tanık Koray Yılmaz'la ilgili ifade suretleri ile Arslan'ın teşhise elverişli fotoğrafının da eklenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, ilk duruşmada da tanık Mehmet Ener ve Kemalettin Gülen'in dinlenmek üzere hazır edilmeleri için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verdi.

SAVCI HAMZA KELEŞ DE TANIK

Daha önce dinlenilmeleri kararlaştırılan Sinan Berberoğlu ve Nejat Uysal'ın zorla getirilmesine hükmeden mahkeme heyeti, sanıklardan Veli Küçük'e de, ara karara uymayarak, buna muhalefet ederek duruşma düzenini bozucu davranışlar sergilediği gerekçesiyle 3 celse duruşmalardan men cezası verdi. Mahkeme heyeti, CMK 250. maddesiyle yetkili nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş'in tanıklığına başvurulmasını karara bağladı.

AVUKAT VURAL ERGÜL'E 16 CELSE MEN CEZASI

Sanıklardan Sevgi Erenerol'un vekaletsiz avukatlık görevini yürüten Avukat Vural Ergül'ün duruşmalarda defalarca ikaz edilmesine rağmen, duruşma düzenini bozucu davranışlara devam ettiğini belirten mahkeme heyeti, Ergül'ün 16 celse duruşmalardan men edilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, Ergül'ün gizli tanıkların kimliğini açığa çıkarma yönündeki tavırları nedeniyle de gizli tanıkların dinleneceği tüm celselere katılmasına yasak koydu.

İBRAHİM ŞAHİN, HANGİ GENERALLERLE GÖRÜŞTÜ?

İkinci "Ergenekon Terör Örgütü" davasına bakan mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak, sanıklardan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile 2007 yılından itibaren kurumsal olarak görüşülüp görüşülmediğinin bildirilmesini istedi. Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, "Metin Gürak ve Bekir Kalyoncu isimli generallerin döneminde kendisinin terörle mücadele konusunda Müsteşarlıkta görevlendirileceğini" ifade eden Şahin ile 2007 yılından itibaren kurumsal olarak görüşülüp görüşülmediğinin bildirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, bu generallerin, İbrahim Şahin ile herhangi bir görüşmelerinin bulunup bulunulmadığının da belirtilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na yazı yazılarak, Susurluk olayının mali boyutuyla ilgili verilmiş bir raporun bulunup bulunmadığının sorulmasına, varsa buna ilişkin rapor ile Susurluk olayıyla ilgili tüm rapor ve belgelerin aslının veya onaylı suretinin gizlilik kuralları dikkate alınarak talep edilmesine karar verdi.

ŞENER ERUYGUR'UN SAĞLIK DURUMU NASIL?

Mahkeme heyeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine yazı yazılarak, sanık Şener Eruygur'un nihai sağlık durumunun tespitinin yaptırılarak, hakkında düzenlenecek sağlık raporunun mahkemeye gönderilmesini istedi. Jandarma Genel Komutanlığına müzekkere yazılarak, 2003-2004 yıllarına ait karargah içi komutan programının imha edildiği bildirildiğinden, bunun yasal dayanağı ve imha tutanaklarının gönderilmesini isteyen mahkeme heyeti, o dönemde Jandarma Genel Komutanı olan Eruygur ile gerekli temas sağlanarak, bu yıllara ait programın temin edilip mahkemeye gönderilmesine de karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; Danıştay davasına bakan Ankara'daki mahkemenin saldırı sırasında yaralanan Danıştay 2. Daire Başkanı ve 3 üye hakimin ifadesini almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan'la yüzleştirilmesini yapmadığına yönelik, "Danıştay Dâvâsı'nda Skandal" başlıklı haberimiz üzerine harekete geçmişti.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT