1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hamburg'da Polis Tuttuğunu Götürüyor
Hamburg'da Polis Tuttuğunu Götürüyor

Hamburg'da Polis Tuttuğunu Götürüyor

Gezi'de Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye kalkan Alman hükümetinin, sıkıyönetim ilan ettiği Hamburg'ta sular durulmuyor. Herkese zanlı muamelesi yapan Alman polisi, yoldan geçeni arıyor.

A+A-

Hükümeti devirmeye yönelik Gezi gibi iç ve dış destekli kalkışmada polisin aldığı güvenlik önlemlerini 'insan hakları ve demokrasiye' aykırı bulan Almanya, Hamburg'ta 40 kadar sol eylemcinin başlattığı eylemlerde ise görülmemiş 'savaş' tedbirleri alarak ne kadar demokratik ve hukuka saygılı bir ülke olduğunu 'ispatlamış' oldu. İki yüzlülüğü ortaya çıkan Berlin, şimdi de Hamburg'ta yaşayan hemen herkese zanlı muamelesi yapmaya başladı. Polisin uygulamsını protesto eden eylemciler, Hamburg'un adını 'Zanburg' şeklinde telaffuz ediyor.

Hamburg'ta Cumartesi günü sabah 6'dan beri devam eden olağanüstü hal uygulamasıyla 200 özel tim polisinin şehrin merkezinde geniş bir alanda başlattığı kontrollerin giderek bütün kente yyaıldığı kaydediliyor. Yoldan geçenler hiçbir neden gösterilmeden kimlik kontrolüne tabi tutularak çantaları aranıyor. Haftasonunda 400 kişinin kimlik kontrolü yapıldı ve 90 kişi bulundukları yerden uzaklaştırılarak bir daha oraya gelmeleri yasaklandı.

GERÇEK MERMİ KULLANILACAK

Polis Sendikası temsilcisi alınan tedbirlerin yerinde olduğunu, gösterilerle birlikte başlayan saldırıların boyutlarının polisi ateşli silah kullanmaya mecbur bırakacak hale geldiğini söyledi. Polisten gelen bu açıklamalardan sonra aşırı sol gruplardan bazıları bu ifadelerin kendilerine yönelik olduğunu düşünerek sert tepki gösterdi. İmar İskan Dairesi'ne ait boş bir binaya astıkları bir pankartta, 'Ateş edin, biz de sizi evlerinizde ziyaret edelim' şeklinde bir ifadeyle tehdit ettiler.

Hamburg'ta yılbaşı öncesi başlayan olaylar, sol gruplar tarafından 24 seneden beri kültür merkezi olarak kullanılan 'Rote Flora'nın boşaltılmak istenmesiyle başladı. Solcular binayı boşaltmamak için 21 Aralık Cumartesi günü yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı büyük bir gösteri yapmış ve polisin şiddet kullanması üzerine çatışmalar çıkmıştı. Çatışmalarda 500'den fazla gösterici ve 120 polis yaralanmıştı.

Hamburg'Ta kollektif paranoya uygulaması

Hamburg'ta yılbaşı öncesi başlayan olaylar, sol gruplar tarafından 24 seneden beri kültür merkezi olarak kullanılan 'Rote Flora'nın boşaltılmak istenmesiyle başladı. Eylemcilerin geçen hafta polis karakoluna saldırmasından sonra Hamburg'ta sıkı önlemlere başvuran polis, artık yoldan geçenleri hiçbir neden göstermeden kimlik kontrolüne tabi tutarak üst baş araması yapıyor.

Halk panik içinde

Hamburg'ta olağanüstü halin devam etmesi ve polis kontrolleri vatandaşları huzursuz ediyor. 'Hamburger Morgenpost' gazetesi, kahve içmek için dışarıya çıkan ve polis tarafından kontol edilerek bulundukları yerden uzaklaştırılan vatandaşların şikayetlerini aktardı. Bir vatandaş polis kontrolüne takılmamak için yarın ne giymesi gerektiğini sorarken, diğer bazı vatandaşlar da polis tarafından yapılan geniş çaplı kontrollerle sözkonusu semtlerde yaşayan tüm vatandaşların zan altında bırakıldıklarından şikayet ettiler.

Polise mizahi tepki

Almanya genelinde Hamburg'ta devam eden protestolar ve protestolara karşı polisin uyguladığı aşırı şiddet karşısında görüş beyan edenlerin çoğunluğu polisleri destekler mahiyette ifadeler kullanıyor. Facebook'ta yaklaşık 50 bin kişi polislerle dayanışma içinde olduklarını bildirdi. Hamburg'un diğer semtlerinde yaşayanlar ise olaya mizahi olarak yaklaşıyorlar. Tehlikeli bölge ilan edilen semtlerden sükuneti gösteren örneğin sabah güneşinde kahvaltı gibi resimler paylaşıyorlar.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

3 Yorum