1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas’tan Uzlaşı Hükümetinden Güvenoyunu Çekme Uyarısı
Hamas’tan Uzlaşı Hükümetinden Güvenoyunu Çekme Uyarısı

Hamas’tan Uzlaşı Hükümetinden Güvenoyunu Çekme Uyarısı

Halil El-Hayye, Rami El-Hamdallah’ın başkanlık ettiği uzlaşı hükümetinin üzerine düşeni yapmaması durumunda hükümetten desteklerini çekeceklerini söyledi.

A+A-

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye, Rami El-Hamdallah’ın başkanlık ettiği uzlaşı hükümetinin üzerine düşeni yapmaması durumunda hükümetten desteklerini çekeceklerini söyledi.

Gelişmelerle ilgili olarak basın açıklaması yapan milletvekili El-Hayye,  Mahmud Abbas ile Fetih hareketini hükümeti Gazze’de yapması gereken çalışmaları kasten aksatmakla suçladı.

Hamas lideri El-Hayye yatığı açıklamada, “Abbas hükümete hiçbir zaman siyasi şemsiye sağlamadı. Hükümet, zaten temelde zayıf bir hükümet. Kendisi de Gazze'nin yeniden imarının geciktirilmesinde Birleşmiş Milletler'le işgal rejimine iştirak ediyor” dedi.

Mahmud Abbas’ın parlamentonun 15 Kasım’dan sonra toplanmasını engellemeye devam etmesi durumunda masada bir çok seçeneğin bulunduğuna dikkat çeken El-Hayye, bu durumda meclisin toplanacağını ve hükümeti sorgulayacağını ifade etti.

Hamas lideri El-Hayye yaptığı açıklamanın devamında, Islah ve Değişim Grubu'nun çoğunlukta olduğu parlamentonun hükümete güvenoyu verme yetkisine sahip olduğu gibi, halkın maslahatına olması durumunda güvenoyunu çekme ve onu sorgulama hakkına da sahip olduğunu söyledi.

2007 yılında meydana gelen bölünmenin ardından Filistin Parlamentosu da resmi olarak çalışmalarını yapamamaktadır.

FİEM

HABERE YORUM KAT