1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas'tan Siyonist İsrail'e Karşı Saldırı
Hamas'tan Siyonist İsrail'e Karşı Saldırı

Hamas'tan Siyonist İsrail'e Karşı Saldırı

Gazze'den İsrail'in güneyindeki Nakab bölgesinde nükleer santralin bulunduğu Dimona kentine M75 tipi füze fırlatıldı.

A+A-

Gazze'den, ilk kez İsrail'in güneyindeki Dimona kentine 3 adet M75 tipi füze fırlatıldığı bildirildi.

İsrail ordusunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamaya göre, Gazze'den atılan füzelerden biri "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından havada imha edilirken, diğer iki füze boş araziye düştü.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in güneyindeki Nakab bölgesindeki Dimona kentine ilk kez füze fırlatıldığı, saldırının M75 tipi füzelerle gerçekleştirildiği belirtildi.

Gazze'ye 65 kilometre mesafedeki Dimona kentinde İsrail'in nükleer santrali bulunuyor. 

"Korkmuyoruz"

Hamas, İsrail'in Gazze'ye "kara harekatı" başlatması tehdidinden korkmadığını bildirdi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı yazılı açıklamada, "Kara Harekatı tehdidiniz aptalca. Bu bizi korkutmamaktadır" ifadelerine yer verdi.  

Öte yandan  İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, İsrail Güney Bölge Komutanlığını ziyaret eden Başbakan Binyamin Netanyahu, burada yaptığı konuşmasında, "Hamas'a ve Gazze'deki diğer terör örgütlerine karşı saldırıları yoğunlaştırmaya karar verdiklerini, ordunun tüm seçeneklere hazır ve donanımlı" olduğunu belirtti.

İsrail vatandaşlarının güvenliğinin her şeyden önce geldiğini ve Hamas'ın, vatandaşlarına atılan roketlerin bedelini ağır ödeyeceğini belirten Netanyahu, " İsrail ordusunun gücünü ve halkının birlik içinde olduğunu" vurgulayarak, operasyonların İsrail tarafına roket atılması kesilene kadar yoğunlaşarak devam edeceğini kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Hamas'ın İsrail'e roket atmayı kesmesi durumunda kara operasyonu gerçekleştirilmeyeceğini ancak roket saldırısının devam etmesi durumunda bunun çok yakın bir zamanda gerçekleşeceğini belirtmişti.

Nefsi müdafaa

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, saldırıları başlatanın İsrail olduğunu, direniş grupları ve Filistinlilerin de nefsi müdafaa yaptığını belirtti. 

Katar'ın başkenti Doha'da ikamet eden Meşal, bir televizyon kanalında yayımlanan konuşmasında, İsrail ile ateşkesi reddettiklerini belirterek, "Saldırıyı başlatan siyonist işgalidir. Direniş ve Filistin halkının da nefsi müdafaa hakkı vardır. Ateşkesten söz edenlere 'geriye dönün ve Binyamin Netanyahu'ya izlediği siyaseti değiştirmesi ve Filistin'in her tarafındaki katliamlarına son vermesi için baskı yapın' diyoruz" ifadelerini kullandı. 

"Batı ateşkes istiyor. Önce Netanyahu saldırganlığını ve Batı Şeria ile Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimleri faaliyetlerini, Filistin halkına yönelik tutuklamaları durdursun ve işgal tamamen sona ersin" diyen Meşal, kendilerini savunmaktan başka çareleri kalmadığını belirterek, "Daha önceki iki savaşı kazandık. Çünkü Allah bizimle beraber. Yalnız kalsak da vatan topraklarını savunmaya devam edeceğiz. Tehdit etmiyoruz ancak nefsi müdafaa da hakkımız" diye konuştu.

Liderleriniz sadece sizin dağılmanızı sağlayacak

Filistinli grupları sorumluluk bilinci içerisinde direniş meydanında beraber olmaya ve işgalle mücadele etmeye çağıran Meşal, İsraillilere hitaben, "Netanyahu sizi hezimete götürecek. Başaramayacaksınız. Bugün yenilgi ardına yenilgi yaşıyorsunuz. Liderleriniz sadece sizin dağılmanızı sağlayacak" dedi. 

Ramazan ayının geçmişte İslam dünyası için zaferlerle dolu olduğuna dikkati çeken ve Mısır'ın İsrail'e karşı girdiği 6 Ekim Savaşı'na işaret eden Meşal, "Ramazan ayının 10'u Mısır halkı ve ordusu için de bir zaferdi. Mısır başta olmak üzere Arap dünyasını İsrail'e karşı Filistin'le beraber olmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT