1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Hamas’tan Mısır Cuntasına Suçlama
Hamas’tan Mısır Cuntasına Suçlama

Hamas’tan Mısır Cuntasına Suçlama

Mısır cuntasının Mursi’yi Hamas adına casuslukla suçlamasına Hamas sert tepki gösteriyor.

A+A-

Haksöz Haber

Mısır cuntasının Mursi’yi Hamas adına casuslukla suçlamasına Hamas sert tepki gösteriyor. 27 Temmuz’da Gazze’de Filistin Yasam Meclisi’nin Başkanı Ahmed Bahar Mısır darbecilerini iftira ve komploculukla suçladı. Bahar cuntacıların Mursi’ye yönelttikleri casusluk türünden suçlamalarla Filistin direnişini ve bölge genelinde İslami hareketi zayıflatmayı hedeflediklerini söyledi. Meydanlarda silahsız sivillerin askerlerce katledilmesinin de kınandığı açıklamada halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Hamas medya alanında da cuntacılara karşı tavrını netleştiriyor. Hamas’a bağlı polis birimi savcılık kararıyla cunta yanlısı yayın yapan El-Arabiya ve Ma’an Haber Ajansının Gazze’deki bürolarını kapattı.

Hamas sözcülerinden Salah el-Berdevil Mısır yetkililerinin Mısır’da işledikleri hukuksuzluğa Hamas’ı karıştırmaya çalışmakla İsrail’e karşı mücadeleyi zayıflattıklarını söyledi.

Hamas Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Gazi Hamad’da Mısır medyasının Filistinliler ve Hamas aleyhine sistematik ve çirkin bir kampanya yürüttüğünü söyledi ve kendilerinin Mısır içinde bir faaliyet yürütmediklerini ama bu durumda farklı çevrelerle ilişkilerini geliştirmek zorunda olduklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT