Hamas'tan Kurulacak Hükümete Tepki

03.06.2013 20:11
Hamastan Kurulacak Hükümete Tepki
Hamas, yeni kurulacak Ramallah hükümetinin yasa dışı olduğunu açıkladı.

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Necah Üniversitesi Rektörü Rami el-Hamdallah'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesine "Kahire'de yapılan Hamas- Fetih anlaşmasına aykırı olduğu" gerekçesiyle tepki gösterdi.

Gazze'deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, yeni hükümetin Selam Feyyad hükümetinin uzantısı olduğunu ve Filistin halkını temsil etmediğini savunarak "yeni kurulacak Ramallah hükümetini yasa dışı" olarak niteledi.

Kahire'de sağlanan Hamas-Fetih uzlaşısının derhal uygulamaya konulması çağrısı yapan Ebu Zühri, "Ramallah'taki yeni hükümetin meşruiyeti yok. Bu hükümetin kurulması, Filistin uzlaşısına aykırı" ifadesini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, dün akşam, Nablus'taki Necah Üniversitesi Rektörü ve Filistin Merkezi Seçim Komitesi Genel Sekreteri Rami el-Hamdallah'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad geçen Nisan ayında istifa etmiş ancak Abbas, Feyyad'ın yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istemişti.

Mısır'ın arabuluculuğunda 14 Mayıs'ta Kahire'de düzenlenen Fetih ve Hamas görüşmelerinden sonra yeni bir ulusal uzlaşı hükümeti kurulması ve seçim tarihinin belirlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

Dünya Bülteni

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim