1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas'tan Kurulacak Hükümete Tepki
Hamastan Kurulacak Hükümete Tepki

Hamas'tan Kurulacak Hükümete Tepki

Hamas, yeni kurulacak Ramallah hükümetinin yasa dışı olduğunu açıkladı.

A+A-

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Necah Üniversitesi Rektörü Rami el-Hamdallah'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesine "Kahire'de yapılan Hamas- Fetih anlaşmasına aykırı olduğu" gerekçesiyle tepki gösterdi.

Gazze'deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, yeni hükümetin Selam Feyyad hükümetinin uzantısı olduğunu ve Filistin halkını temsil etmediğini savunarak "yeni kurulacak Ramallah hükümetini yasa dışı" olarak niteledi.

Kahire'de sağlanan Hamas-Fetih uzlaşısının derhal uygulamaya konulması çağrısı yapan Ebu Zühri, "Ramallah'taki yeni hükümetin meşruiyeti yok. Bu hükümetin kurulması, Filistin uzlaşısına aykırı" ifadesini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, dün akşam, Nablus'taki Necah Üniversitesi Rektörü ve Filistin Merkezi Seçim Komitesi Genel Sekreteri Rami el-Hamdallah'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad geçen Nisan ayında istifa etmiş ancak Abbas, Feyyad'ın yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istemişti.

Mısır'ın arabuluculuğunda 14 Mayıs'ta Kahire'de düzenlenen Fetih ve Hamas görüşmelerinden sonra yeni bir ulusal uzlaşı hükümeti kurulması ve seçim tarihinin belirlenmesi konusunda anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT