1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas'ın Güney Afrika'ya Ziyareti İsrail'i Rahatsız Etti
Hamas'ın Güney Afrika'ya Ziyareti İsrail'i Rahatsız Etti

Hamas'ın Güney Afrika'ya Ziyareti İsrail'i Rahatsız Etti

İsrail, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal başkanlığındaki üst düzey Hamas yetkililerinin Güney Afrika Cumhuriyeti'ne düzenlediği ziyarete tepki gösterdi.

A+A-

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emanue Nahson yaptığı yazılı açıklamada, "Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçi Yardımcısını bakanlığımıza çağırarak protestomuzu en güçlü şekilde ilettik.Medeni dünya tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas'ın davet edilmesinin terörü cesaretlendirdiğine ve bu terör örgütüne meşruiyet kazandırdığına inanıyoruz. Güney Afrikalı yetkililere resmi olarak protestomuzu ileterek onlardan bu kararlarını gözden geçirmelerini isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde iktidarda olan Afrika Ulusal Konseyi'nin daveti üzerine ülkeye gelen Meşal liderliğindeki Hamas heyeti onuruna, Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin katıldığı bir resepsiyon düzenlenmişti.

İsrail, Hamas'ın 2006 yılında seçimleri kazanıp iktidara gelmesinin ardından Gazze'ye ambargo uygulamaya başlamış, tüm sınır kapılarını kapatmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT