1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas ve İslami Cihad Temsilcileri Mısır Yolcusu
Hamas ve İslami Cihad Temsilcileri Mısır Yolcusu

Hamas ve İslami Cihad Temsilcileri Mısır Yolcusu

Hamas ve İslami Cihad temsilcileri, "Gazze'de daimi ateşkes" konusunu görüşmek üzere Mısır'a hareket etti.

A+A-

Gazze'deki Filistinli grupların liderleri bugün (5 Ağustos Salı) işgal rejimiyle yapılacak dolaylı ateşkes görüşmelerine katılmak üzere Gazze'den Mısır'ın başkenti Kahire'ye geçiyor.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ateşkes görüşmelerini gerçekleştirecek heyetin üyelerinin geri kalan kısmının Gazze'den ayrılacağını ve bu akşam Kahire'ye ulaşmalarının beklendiğini söyledi.

Gazze Şeridi'nden Kahire'ye gidecek heyette Hamas Hareketi liderlerinden Halil El-Hayye ve Imad El-Alemi, İslami Cihad Hareketi'nden Halid El-Bataş ve Fetih Hareketi'nden Faysal Ebu Şehla'nın yer aldığı kaydedildi.

Mısır'ın dün gece yaptığı üç günlük ateşkes çağrısı Filistinli gruplar ve İsrail tarafından kabul edilmişti. Ateşkes bu sabah saat 08:00'de yürürlüğe girdi.

Gazze Şeridi'nden Kahire'ye gidecek heyetin yolculuğu işgal güçlerinin daha önce ilan edilen insani ateşkesi İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın bir işgal subayını esir aldığını iddia ederek bozması üzerine aksamıştı.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak başkanlığındaki bir başka heyet de geçtiğimiz günlerde ateşkes görüşmelerine katılmak üzere Katar'ın başkenti Doha'dan Kahire'ye geçmişti.

 

HABERE YORUM KAT