Hamas ve Fetih 3 Ay İçinde Hükümet Kuracak

15.05.2013 00:44
Hamas ve Fetih 3 Ay İçinde Hükümet Kuracak
Filistin'de birlik hükümeti kurulması için Hamas ile Fetih arasında yapılan görüşmeler hız kazanıyor.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Fetih hareketleri bugün (14 Mayıs Salı) Kahire'de yapılan toplantıda bir ay sonra geçici hükümet teşkili için istişarelere başlanması, üç ay içinde de hükümetin kurulması ve seçim tarihinin ilan edilmesi konusunda anlaştı.

Hamas ve Fetih hareketleri arasında yapılan anlaşmaya göre, taraflar geçici hükümet kurulana ve seçim tarihi ilan edilene kadar sürekli toplantı halinde kalacaklar. İstişare görüşmelerinin başlamasından üç ay sonra Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçici hükümetin kurulması ve seçim tarihinin ilanı için iki ayrı kararname yayınlayacak.

Tarafların Ulusal Konsey Başkanı Selim Ez-Za'nun ile görüşerek Ulusal Konsey Seçim Kanununu Hazırlama Komitesi'ni bir hafta içinde toplantıya çağırma ve askıda kalan noktaların sonuca bağlanarak nihai taslağın onaylanmak üzere Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu'na sunulması konusunda da anlaştığı ifade edildi.

Kahire'deki görüşmelerde Hamas Hareketi'ni Musa Ebu Merzuk'un yanı sıra Mahmud Ez-Zahhar, Muhammed Nasr, Salih El-Aruri ve Fetih Hareketi'ni ise Azzam El-Ahmed, Mahmud El-Aluli, Sahr Bisisu ve Emin Makbul'un temsil ettiği bildirildi.

FİEM

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim