1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas, Siyasi Büro Şefini Seçiyor
Hamas, Siyasi Büro Şefini Seçiyor

Hamas, Siyasi Büro Şefini Seçiyor

Hamas Hareketi siyasi büro şefi seçimi başladı.

A+A-

Mısır'ın başkenti Kahire'de basına kapalı olarak yapılan seçime ilişkin, dört dönemdir siyasi büro şefliği görevini yürüten Halid Meşal'in tekrar aday olup olmayacağına dair bilgi verilmedi.

Siyasi büro şefi adayı olması halinde en güçlü adayın Meşal olduğu belirtilirken, Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye ve Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Merzuk'un seçimde yarıştığı kaydedildi.

Hamas'a bağlı Değişim ve Reform Bloku Milletvekili Müşir el-Mısri AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meşal'in aday olması halinde seçimi kazanacağını ifade etti.

Geçen yıl Nisan ayında başlayan Hamas içindeki seçim süreci siyasi büro şefi seçilmeden tamamlanmıştı.

Öte yandan Fetih Hareketi Merkez Yürütme Kurulu üyesi Azzam Ahmed, Hamas'ın siyasi büro şefi seçmesinin Filistin'deki milli mutabakat sürecini kolaylaştıracağını belirtmişti.

Seçimin büyük gizlilik içinde yürütüldüğünü belirten El-Mısri: “Hamas’ın İç Seçimi Son" Aşamaya Gelindi. 

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden milletvekili Muşir El-Mısri, hareket içi seçimin liderlerinin suikasta maruz kalmaması için büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğünü söyledi.

Hareketin iç seçimlerine katılmak için Filistin içindeki ve dışındaki liderlerinin Kahire’de buluştuğu konusunda basın organlarına yansıyan haberleri Filistin Enformasyon Merkezine değerlendiren El-Mısri “Hamas içi seçimler gizlilik içinde yürütüldüğü için bu konuya hiç girmemek gerekir. Ancak şunu diyebiliriz ki seçimler devam ediyor. Sadece son halkası, yani hareketin Siyasi Birim üyeleriyle liderleri bölümü kaldı” dedi.

Halid Meşal’in yeniden liderliğe seçildiği yönünde çıkan habere de değinen El-Mısri “böyle bir bilgi henüz resmi olarak ilan edilmedi. Seçimin son aşamasının ardından hareketin seçilen liderinin ve siyasi birimin de yeni üyelerinin isimleri ilan edilecek” ifadesini kullandı.

Halid Meşal daha önce hareketin liderliğine yeniden aday olmayacağını açıklamış, ancak hareketin birçok lideri yaşanan süreçte onun tekrar aday olması gerektiği yönünde kanaat bildirmişti.

FEM / AA

HABERE YORUM KAT