"Hamas 'Şalit-2' Esir Takası Anlaşmasını İstiyor"

06.07.2016 11:56
"Hamas 'Şalit-2' Esir Takası Anlaşmasını İstiyor"
Gazze'de esir tutulan işgal askerlerinin aileleri işgal hükümetine baskı yapıyor.

İşgal rejiminden üst düzey bir yetkili, İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın esir takası pazarlıklarına başlamadan önce bir önceki takasta serbest bırakılıp yeniden gözaltına alınan esirlerin serbest bırakılması şartında ısrar ettiğini söyledi.

Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan habere göre, Siyonist yetkili, Hamas ile dolaylı görüşmeler yürütüldüğünü ifade etti.

Siyonist yetkili, Hamas'ın esir takası görüşmelerinin başlaması için Şalit'e karşılık serbest bırakıldıktan sonra işgal ordusunun 2014'te üç yerleşimcinin öldürülmesinin ardından yeniden gözaltına aldığı 50 esirin serbest bırakılmasını şart koştuğunu belirtti.

İşgal rejiminin arabuluculara esir takasında büyük bedel ödemeye hazır olmadığını bildirdiğini iddia eden Siyonist yetkili, Türkiye ve işgal rejimi arasında sağlanan mutabakatın esir takasını da içermesinin mümkün olmadığına ve her iki konunun birbirinden ayrı olduğuna dikkat çekti.

Gazete, esir takası dosyasını Hamas'ın siyasi kanadının değil askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'nın yönettiğini öne sürdü.

FİEM

Etiketler:
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim