1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas: Mısır'ın Ateşkes Girişimi Bizi Bağlamaz
Hamas: Mısır'ın Ateşkes Girişimi Bizi Bağlamaz

Hamas: Mısır'ın Ateşkes Girişimi Bizi Bağlamaz

Hamas, Mısır'ın Gazze ve Siyonist İsrail arasındaki ateşkes girişiminin kendilerini bağlamadığını açıkladı.

A+A-

Hamas, Mısır'ın Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin kendilerini bağlamadığını açıklayarak, Siyonist İsrail'in ateşkesi kabulünü, "oyun" olarak nitelendirdi.

AA muhabirine konuşan Hamas hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tek taraflı ateşkesi kabul ettiğini duyrması bir İsrail oyunudur, formaliteden başka bir şey değildir" dedi. Siyonist İsrail'in ateşkes ilanının ardından saldırılarının devam ettiğini belirten Zuhri, ateşkes sonrası İsrail savaş uçaklarının saldırıları nedeniyle Gazze'de 5 kişinin şehit olduğuna dikkati çekti.

Mısır'ın ateşkes girişiminin Hamas'ı ya da Filistinli grupları bağlamadığını dile getiren Zuhri, "Ateşkes, direnişçilerin şartlarını karşılamıyor. Biz, Gazze'de ve tüm Filistin topraklarında Filistin halkının isteklerinin yerine getirilmesi, halka yapılan zulmün ortadan kalkması için savaşıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Hamas yöneticilerinden Muşir el-Mısri de "İsrail'in ateşkes şartlarını yerine getirmeye zorlanması için Arap ülkelerinin de içinde bulunduğu uluslararası arabulucuların olması gerektiğini" ifade etti. Mısır'ın Gazze ve İsrail arasındaki ateşkes girişiminin şeklen ve içerik olarak kabul edilemez olduğunu belirten Mısri, şunları söyledi:

"Uluslararası taraflar, Hamas ile ateşkes konusunda telefon üzerinden irtibata geçti. Ancak Mısır, bu konuda Hamas ile iletişime geçmedi. Bunun yanında, ateşkes sağlanması için imzalanacak her hangi bir anlaşmada İsrail'i bağlayıcı garantiler verilmeli. Bu garantiler de arabulucular ile ilgilidir, arabulucular bunları taahhüt etmeli. Ateşkes için İsrail'in saldırılarının durdurulması, Gazze ambargosunun kaldırılması, Refah Sınır Kapısı'nın açılması, 'esir takası anlaşmasına bağlı kalınması gibi bazı şartlar olmalı. İsrail bu şartları yerine getirmedikçe ateşkes sağlanmayacak."

Filistinli şehitlerinin kanının boşa gitmeyeceğini ifade eden Mısri, "Filistin direnişi uzun solukludur. İsrail'in, direniş iradesine boyun eğinceye kadar da devam edecek gücü vardır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum