1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Hamas, Mısır Askerî Konsey İle Görüşecek
Hamas, Mısır Askerî Konsey İle Görüşecek

Hamas, Mısır Askerî Konsey İle Görüşecek

Mübarek'in devrilmesinden sonra seçimlerin yapılmasına kadar iktidara gelen Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi, Hamas heyetini kabul edecek.

31 Mart 2011 Perşembe 12:21A+A-

Mısır'daki askeri kaynaklar, Dr. Mahmud Ez-Zehhar başkanlığında Kahire'de bulunan İslamî Direniş Hareketi Hamas heyetinin Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyiyle bir görüşme yapacağını belirttiler.

Kaynaklar görüşmeye ilişkin bugün Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptıkları açıklamada, iki tarafın görüşmede Filistin davasını, karşılaştığı sorunları, Rafah sınır kapısının açılmasını, Filistin iç barışının sağlanması için yapılması gerekenleri ve işgal yönetiminin Gazze'ye karşı saldırılarının ele alınacağını ifade ettiler.

Kaynaklar devamla, Konseyin heyeti biraz geç kabul etmesinin bugün Mısır'ın yeni anayasasını duyurma işiyle meşgul olmasından kaynaklandığını belirttiler.

Kaynaklar, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin son günlerde İsrail ordusunu Gazze'ye yaptığı saldırılar ve bölgeye yeni bir saldırı başlatmaması hususunda ciddi bir şekilde uyardığını ifade ettiler.

Hüsnü Mübarek döneminin aksine, Hamas hareketinin Mısır'daki geçici hükümetle olan ilişkilerinin her geçen gün iyiye gittiğini belirten Hamas liderlerinden İzzet Er-Reşak, Hamas -Kahire ilişkilerinin sevindirici bir düzeyde olduğunu ve son olayların Mısır'ı olması gereken düzeye çıkardığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT