1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas: BM'nin Katliamın Ortağı Olmuştur
Hamas: BM'nin Katliamın Ortağı Olmuştur

Hamas: BM'nin Katliamın Ortağı Olmuştur

Hamas yönetimi, Siyonist İsrail'in önce bir askerinin kaçırıldığını iddia ederek ateşkesi bozması ancak daha sonra askerin öldürüldüğünü açıklamasına tepki gösterdi, "BM bu yalana dayanarak Refah'taki saldırıya meşruiyet verdi" dedi.

03 Ağustos 2014 Pazar 21:56A+A-

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas’ı cuma sabahı yürürlüğe giren 72 saatlik ateşkesi bozmakla suçlayan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’u eleştirdi.

Ebu Zuhri, “Ban Ki-moon ateşkesin çökmesinin, Refah'ta çocuk, kadın ve masum insanların kanının akmasının sorumluları arasında yer alıyor. Ban Ki-moon, şu an yalan olduğu ortaya çıkan, Siyonist İsrail'in iddiasına dayanarak Siyonist İsrail'e bu katliamı gerçekleştirmek için, halkımızın ve masum insanlarımızın katledilmesi için meşruiyet vermiş oldu. BM Genel Sekreteri, İsrail askerinin kaçırıldığını söyledi ve bugün İsrail'in resmi açıklamalarıyla bunun yalan olduğu ve o askerin çatışmalarda öldürüldüğü ortaya çıktı" dedi.

Siyonist İsrail yönetimi, ateşkesi Hamas’ın kendi askerlerine saldırması ve bir askeri kaçırmasını gerekçe göstererek bozmuş ve güneydeki Refah bölgesini bombalamaya başlamıştı.

Birleşmiş Milletler ve ABD yönetimi de ateşkesi Hamas’ın bozduğunu ilan etmiş ve ‘kaçırılan’ askerin derhal geri verilmesini istemişti.

Siyonist İsrail ordusu, cuma günü 23 yaşındaki Teğmen Hadar Goldin’in çatışmalar sırasında kaybolduğunu ve askerin bulunması için çabaların yoğunlaştığını duyurmuştu.

Ancak Siyonist İsrail ordusu, Cuma günü kaybolduğu açıklanan askerin öldürüldüğünü belirtti.

Açıklama yayımlayan Siyonist İsrail ordusu, “Teğmen Hadar Goldin, 1 Ağustos 2014’te Gazze’deki çatışmada öldürüldü” ifadesini kullandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları ise Siyonist İsrail'in kaçırıldığını iddia ettiği askere ilişkin bilgileri olmadığını duyurmuş ve İsrail'in bu iddiayı ateşkesin ihlali için kullandığını belirtmişti.

İzzeddin Kassam Tugayları, askerin kaybolduğu bölgedeki grup ile iletişimlerinin kesildiğini belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kassam Tugayları'na bağlı gruptakiler bombardıman sırasında hayatını kaybetmiş olmalı. Çatışma sırasında İsrail askerinin esir alındığını varsayarsak, o da bombardıman sırasında ölmüş olmalı”

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT