1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas, Abbas'tan İsrail'le Yapılan Anlaşmalara Uymamasını İstedi
Hamas, Abbas'tan İsrail'le Yapılan Anlaşmalara Uymamasını İstedi

Hamas, Abbas'tan İsrail'le Yapılan Anlaşmalara Uymamasını İstedi

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı hayata geçirmesini ve İsrail'le yapılan anlaşmalara uymamasını talep etti.

A+A-

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı hayata geçirmesini ve İsrail'le yapılan anlaşmalara uymamasını talep etti.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Abbas'ın, İsrail uymadığı takdirde kendilerinin de anlaşmalara uymayacağı yönündeki açıklaması, bütün Filistin halkının isteği. Ancak bu açıklamanın hayata geçirilmesi lazım" denildi.

"Bir an önce Oslo Anlaşması'nın öldüğü ve İsrail tarafını tanımaktan vazgeçildiği ilan edilmeli" ifadelerine yer verilen açıklamada, İsrail ile güvenlik alanındaki koordinasyonun da durdurulması çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Filistin yönetimine siyasi tutuklamalara son verme ve Filistin hapishanelerindeki siyasi tutukluları serbest bırakma çağrısında bulunuldu.

İslami Cihad Hareketi de açıklamasında, Abbas'ın yaptığı konuşmaya bağlı kalması ve bu sözleri hayata geçirmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, "İslami Cihad Hareketi, BM önünde yaptığı konuşmada geçen sözlere olumlu bakıyor. Bunun yanında Abbas'tan İsrail ile tüm anlaşmaları kaldırmasını talep ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Abbas, dün akşam BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, İsrail'in 1993'te varılan Oslo Anlaşması ve diğer anlaşmaların gereklerini yerine getirmediğini belirterek, İsrail illegal yerleşimleri durdurana ve anlaşıldığı üzere Filistinli tutukluları serbest bırakana kadar Filistin'in de artık bu anlaşmalara uymayacağını belirtmişti.

AA

HABERE YORUM KAT