1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Hamaney, Nemr'in İdamını "Şiddetle" Kınadı
Hamaney, Nemr'in İdamını "Şiddetle" Kınadı

Hamaney, Nemr'in İdamını "Şiddetle" Kınadı

İran'ın dinî lideri Ayetullah Hamaney, Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Ayetullah Nemr'i idam etmesini “siyasî hata ve büyük suç” diye niteledi. “İlâhi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak.” ifadelerini kullandı.

A+A-

Irak'ta Şii dini otorite Ayetullah Ali Sistani de, Nemr'in idam edilmesini kınadı.

İran resmî haber ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki ikametgâhında açıklama yapan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ayetullah Nemr'in idamını “büyük bir suç, siyasî hata” diye niteleyerek, “şiddetle” kınadığını bildirdi.

Suudi Arabistan'ın Nemr'i haksız bir şekilde idam ettiğini iddia eden Hamaney, “Bu âlim ne halkı silahlı bir harekete teşvik etti ne de gizli komplolar planladı.” dedi.

Hamaney, Nemr'in sadece Suudi Arabistan yönetimini açık bir şekilde eleştirdiği için hukuksuzca idam edildiğini öne sürerek, “İlâhi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak.” ifadelerini kullandı.

Sistani Kınadı

Irak'ta Şii dinî otorite Ayetullah Ali Sistani de, Nemr'in idam edilmesini kınadı.

Sistani'nin Necef'teki ofisinden yapılan açıklamaya göre, Sistani, Suudi Arabistan'daki “el-Katif” halkına seslenerek, “Bölgede haksız yere kanları dökülen bir grup mümin kardeşimizin ve bunların içerisinde bulunan Alim Şeyh Nemr'in şehadet haberini üzüntüyle öğrendik.”  ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Bu olayı kınıyoruz ve evlatlarını kaybeden yaslı ailelere başsağlığı diliyoruz.” denildi.

“Suudi Yönetimi Ağır Bedel Ödeyecek”

Suudi Arabistan yönetimi cumartesi günü, aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr'in de olduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan ise idamlara tepki gösterilerek, “Bu kısır ve sorumsuz politikanın sonuçları, faillerine dönecek ve Suudi yönetimi izlediği bu politika için ağır bedel ödeyecek.” şeklinde açıklama yapılmıştı.

Ülkenin tanınmış Şii din adamlarından Nemr, 2011 yılında Bahreyn'deki gösterilerle eş zamanlı Katif kentinde düzenlenen rejim karşıtı protestoların ardından 2012 yılında “protestolara teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak” gibi suçlamalarla gözaltına alınmıştı.

Nemr, gözaltına alınacağı sırada kaçmaya çalışırken yaralı olarak yakalanmış, 2013 yılında da yargılanmaya başlanmıştı. 15 Ekim 2014'te idama mahkûm edilen Nemr'in idam edilmemesi için Tahran yönetimi birçok kez Suudi Arabistanlı yetkililere çağrıda bulunmuştu.

Reuters, AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

4 Yorum