1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hama'daki Zindan İsyanında Esirlerin Talepleri Kabul Edildi
Hama'daki Zindan İsyanında Esirlerin Talepleri Kabul Edildi

Hama'daki Zindan İsyanında Esirlerin Talepleri Kabul Edildi

Esed’in Hama'daki zindanında Müslüman esirlerin başlattığı isyan sonucu müzakereler sona erdi, beş idam durduruldu, ilk etapta 25 esir serbest bırakıldı...

A+A-

Suriye’nin Hama şehrinde Merkez Cezaevi’nde yaklaşık 800 mahkumun başlattığı isyan, bir haftalık gerginliğin ardından anlaşmayla sonuçlandı. Esad rejimine ait hapishanedeki tutukluların başlattıkları isyanı bitirmek amacıyla varılan anlaşma gereğince 25 tutuklu serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz hafta Hama Merkez hapishanesindeki tutukluların beş mahkumun idam kararına karşı başlattıkları isyana son vermek amacıyla rejim ile varılan anlaşma kapsamında siyasi tutukluların ilk bölümü serbest bırakıldı.

Hapishanede çıkan isyanı kontrol edemeyen Suriye hükümetini temsilen içişleri ve adalet bakanları tutuklularla isyanı bitirmek için anlaşmaya vardı. Anlaşma gereği, Hama Hapishanesinde siyasi tutukluların tamamı 4 ay içerisinde serbest bırakılacak, Sidnaya mahkemesi tarafından cezalandırılan tutukluların mahkumiyet süresi ise yarıya düşürülecek.

Anlaşma kapsamında rejimin, isyana katılan tutukluların başka bir hapishaneye taşınmaması, tutukluların yanındaki cep telefonlarının alınmaması, hapishaneye elektrik, yeterince su ve yemek sağlanması gibi maddeleri kabul ettiği belirtiliyor.

Suriye ordusu geçtiğimiz hafta hapishanedeki isyanı zorla bastırma girişiminde bulunmuştu Tutukluların rejimden bir albay, iki yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar müzakere başlatmıştı. Müzakereler sonucu, mahkumlar iki yüzbaşıyı serbest bırakmış, rejim de 200 mahkumu serbest bırakmayı ve beş siyasi tutuklunun idamını durdurmayı kabul etmişti.

Rejim, 34 mahkumu serbest bırakmıştı ancak tutuklular, ellerindeki albay ve güvenlik güçlerini salıvermek için 166 mahkumun daha serbest bırakılmasını beklediklerini açıklamıştı.

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT