1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hama’da Cesetler Parklara Gömülüyor!
Hama’da Cesetler Parklara Gömülüyor!

Hama’da Cesetler Parklara Gömülüyor!

Suriye’de son altı günde yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti. Hama'daki abluka nedeniyle, halk, ölülerini parklara gömüyor.

06 Ağustos 2011 Cumartesi 08:18A+A-

Suriye’de Baas rejimine karşı gerçekleştirilen gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün hızla artıyor.

El Hayat gazetesinin haberine göre, Suriye’de son altı gün içerisinde gerçekleştirilen gösterilerde yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti yüzlerce kişi de yaralandı.

SURİYE'YE BASKI ARTIYOR

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriye konusunda ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Açıklamada liderlerin, Suriye'de hükümetin sivillere karşı uyguladığı ölçüsüz şiddeti kınadığı, Esed rejimi üzerindeki baskının artırılması ve Suriye halkının desteklenmesi için atılacak adımların değerlendirilmesi konusunda hem fikir oldukları belirtildi.

Suriye halkı cenazelerini parklara gömüyor

Suriye'de Baas rejiminin zulmü İsrail’in zulümlerini aştı. Hama’ya uygulanan abluka nedeniyle, yakınlarını kaybedenler, mezarlara gitmekten korktuğu için cesetleri parklara gömüyor.

Suriye rejiminin Hama’ya uyguladığı abluka bir haftaya yaklaşırken yaşanan dehşet de ortaya çıkmaya devam ediyor. Kent sakinlerinin korktuğu için cesetleri parklara gömdükleri yeni doğan bebeklerin de bakımsızlıktan öldüğü belirlendi...

Bugün'ün haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in Hama’ya uyguladığı ablukanın korkunç yüzü ortaya çıkmaya devam ediyor. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın daha da katısını Hama’ya uygulayan Esed’in tanklarının kent merkezinde olduğu bildirildi.

Rejim askerlerinin şehre gıda sevkiyatını da engelledikleri belirtildi. İngiliz The Independent gazetesine kent sakinlerinin anlattıkları da yaşanan dehşeti ortaya koyuyor. Kentten kaçmayı başaran bir Hamalı gazeteye, yakınlarını kaybedenlerin mezarlara gitmekten korktuğu için cesetleri parklara gömdüklerini söyledi. Ayrıca elektrik kesintileri yüzünden hastanelerde büyük acıların yaşandığı ifade edildi.

HASTANELERDE ELEKTRİK YOK

Gazeteye e-posta atan bir Hamalı, askerlerin iki büyük hastanenin elektriğini kestiklerini belirtti. Görgü şahidi, “Jeneratörleri var ama askerler benzin gelmesine de engel oluyor. Bu yüzden yeni doğan bebekler ölüyor” dedi. Suriyeli eylemciler, pazar gününden beri kentte 250 kişinin öldüğünü belirtti.

HAMA İÇİN ON BİNLER MEYDANDA

Hama’ya uygulanan ablukaya karşı Suriye’de dün on binlerce kişi yürüdü. Suriye İnsan Hakları Birliği Başkanı Abdülkerim Rihavi, Hama kentindekilere destek için aşırı sıcağa rağmen binlerce kişinin Deyr Ez Zor, Dera ve Kamışlı kentlerinde gösteri düzenlediğini belirtti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Rami Abdülrahman da İdleb vilayetindeki Benç bölgesinde 12 binden fazla rejim karşıtının gösteri düzenlediğini, Ceble’de de camiden çıkan yüzlerce kişinin “Allah yanımızda” sloganları attığını söyledi. Ülke genelindeki rejim karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 10 kişi hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT