1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hama-Tireymse'de Katliam: 250 Ölü
Hama-Tireymsede Katliam: 250 Ölü

Hama-Tireymse'de Katliam: 250 Ölü

Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Hama’nın Tireymse köyünde gerçekleşen katliamda ölü sayısı 250'yi aştı.

A+A-

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) , güvenlik güçlerinin Hama'nın Tireymse köyüne ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda ölü sayısının 250'yi geçtiğini belirtti. Konsey, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı çok sayıda Suriyelinin boğazları kesilerek veya idam edilerek katledildiklerini açıkladı.

Yakılarak öldürülenlerin de bulunduğunu aktaran Konsey, ailelerin tarım alanlarında ve Asi nehrinde ölenlerin cesetlerini aradıklarına değinerek, köyün güvenlik güçlerince kuşatıldığını ve telefon ve elektriklerinin kesildiğini vurguladı.

3 Ailenin Tüm Fertleri Katledildi

Üç ailenin tüm fertlerinin öldürüldüğünü dile getiren Konsey, 300'den fazla yaralının olduğunu ve acil tıbbi yardıma ihtiyaçlarının bulunduğunu duyurdu.

Köy camisine 150'den fazla cesedin getirildiğine dikkati çeken Konsey, ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Hama Devrimci Konseyi'nden yapılan açıklamada da "Tireymse’de bugün 220'den fazla insan öldü. Esed'e bağlı tanklar ile helikopterlerden yapılan saldırılar, Şebbiha milislerinin köye girmesi ve top ateşi sonucu öldüler. Şebbiha milisleri, bazı aileleri aleni bir şekilde kafalarına ateş ederek infaz etti.” denildi.

Köyden Kaçarken Öldürüldüler

Bu arada, halkın operasyonlar nedeniyle bölgeden kaçtığını ifade eden yerel aktivistlerden Mus'ab Hamadi, rejimin köy ve çevresine hava destekli operasyonlar düzenlemesi sonucunda Tireymse’de katliamın gerçekleştiğini ileri sürdü.

“Halk, köyün çevresinde ve tarım alanlarında çok sayıda ceset buldu” diyen Hamadi, Tireymse'de halkı bir korku sardığını ve köylülerin ölüleri bir merkezde toplamaya çalıştığını söyledi.

Köyde iletişimin kesik olmasından dolayı köyden kaçanlardan edindikleri bilgilere göre 250'nin üstünde kişinin yaşamını yitirdiğini öğrendiklerini sözlerine ekleyen Hamadi, ölenlerin çoğunun operasyonlar esnasında köyden kaçmaya çalışırken güvenlik güçlerince ateş edilerek öldürüldüğünü anlattı.

Rejime bağlı civar köylerin güvenlik güçlerine destek verdiğini belirten Hamadi, güvenlik güçlerinin bölgede çok sayıda kişiyi de tutukladığını kaydetti.

Tireymse bölgesinin nüfusunun 5 ila 7 bin arasında olduğu kaydediliyor.

Katliam Protesto Ediliyor

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), başkent Şam'ın çevresindeki banliyölerde 7, güney kesiminde yeralan Dera'da 4, Halep'te 3, Humus ve Deyr ez-Zor'da 1'er kişi olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateş sonucunda 16 kişinin hayatını kaybettiğini böylece 250 olarak açıklanan ölü sayısının 267'ye yükseldiğini bildirdi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise Hama'nın Tireymse bölgesinde dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen katliamın ardından Ordu birliklerinin belde çevresindeki kuşatmasının sürdüğünü, Şam, Halep, İdlib ve Haseke'de katliamı protesto gösterilerinin düzenlendiğini duyurdu. 

HABERE YORUM KAT

9 Yorum