1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hama Katliamı İstanbul’da Protesto Edildi
Hama Katliamı İstanbul’da Protesto Edildi

Hama Katliamı İstanbul’da Protesto Edildi

Suriye ordusuna karşı dünyanın tepkisiz kalması İstanbul'daki Suriye Konsolosluğu önünde protesto edildi.

A+A-

Mazlumder ve Suriye ile Dayanışma Platformuna üye bir grup, Suriye ordu birliklerinin Hama'ya girişini protesto etti.

Suriye'nin, Nişantaşı'ndaki İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup üyeleri, 'Hama kan ağlıyor, neredesin Erdoğan neredesin?', 'Erdoğan 2. Hama'ya izin vermeyecek' ve 'Ordu şehirlere girmesin, Tel Aviv değiliz' yazılı pankartlar taşıdı.

'Suriye halkı yalnız değildir. Beşar, Suriye'den defol' gibi sloganlar atan grup adına açıklama yapan Suriye ile Dayanışma Platformu'ndan Mohammed Akta, Hama'da yaşananların, 1982'de yine aynı yerde yaşananları hatırlattığını söyledi.

Devlet Başkanı Beşar Esad'ın babasının, 1982'de dünyanın gözü önünde büyük bir katliam yaptığını iddia eden Akta, 'Bugün ise oğul kasap, babasının izinde yürüyerek, yine Hama da insanları ve çocukları öldürüyor. Yine yetim bırakıyor' dedi.

Akta, Beşar Esad rejiminin 5 aydır gerçekleştirilen barışçıl eylemlere ateş, kurşun ve kan dökerek cevap verdiğini ve 3 binden fazla insanın bu eylemler sonucunda yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Norveç'in başkenti Oslo'daki katliama da değinen Aktar, 'Orada 94 kişi teröre kurban oldu. Bütün dünya ağladı, üzüldü ve kınadı. Ancak, bugün Suriye'de 120'den fazla insan öldürüldü, henüz kimseden üzüntülerini, kınamalarını duymadık. Neden? Suriyeli'nin kanı Norveçli'nin kanından daha mı ucuz acaba? İkinci Hama'ya izin vermeyeceklerini söyleyenler, acaba bugün Hama'da olanları katliam sayıyor mu?' diye konuştu.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından bir süre daha Beşar Esad aleyhine slogan atarak dağıldı. (Yeni Şafak) 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum