1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Hama Faciası’ Tekrarlanırken..
‘Hama Faciası’ Tekrarlanırken..

‘Hama Faciası’ Tekrarlanırken..

Müslüman toplumlardaki son kıpırdanışlar sırasında yüzlerce, binlerce sivil müslüman insan, kadın, çocuk, savunmasız ihtiyar katlediliyor, amma, ciddî bir ses yükselmiyor.. Halbuki, İsrail rejimi müslümanlara saldırdığı zaman büyük tepkiler hiç değilse se

26 Nisan 2011 Salı 20:55A+A-

Suriye'deki hunharlığı anlamak kolay mı?

Selahaddin E. Çakırgil

Önceki yazıda, 'Suriye'de, 48 yıldır süren Sıkıyönetim uygulamasına 21 Nisan günü son verildiği halde, 22 Nisan Cuma günü, gösterilerde öldürülenlerin sayısının 70'i geçtiği bildiriliyor.. Beşşar Esed, ya yönetimindeki Baas kalıntılarına hâkim olamıyor; ya da, mülayemet içinde, mütebessim bir Hâfız Esed olduğunu, babasının çizgisini sürdürmekteki kararlılığını isbatlamaya çalışıyor.' denilerek durum anlatılmaya çalışılmıştı..

Bu cümlelerin içinden, insana, ilk planda, 'kişi hem ülkenin güçlü cumhurbaşkanı olacak, hem de, emrindeki yönetim mekanizmasına söz geçiremiyecek, olacak şey mi?' dedirtebilecek biraz zorlamalı bir izah şekli de çıkıyor gibiydi..

Ama, sözgelimi, Türkiye'de siyasî iktidarı 8 yıldır elinde bulunduran Tayyîb Erdoğan, başta yargı ve TSK olmak üzere, devletin birçok kurumlarının  karşısında eli-kolu bağlı hale düşürülmüyor mu? Ergenekon ve benzeri yargılamalar için hazırlanan onbinlerce sahifelik iddianamelerde dile getirilenler de bu gizli mücadeleyi, Derin Devlet güçlerinin mücadelesini göstermiyor mu? Son olarak da Yüksek Seçim Kurulu'nun kararında olduğu üzere..

Suriye için de bu durum sözkonusu.. Orada 48 yıldır varolan sıkıyönetim ve de 40 yılı aşkın bir Baas diktatörlüğünün yönetim mekanizması, bütün tecrübesi, acımasızlığı ve entrikacılığıyla, henüz de işbaşında..

Bazı kanunları değiştirmekle, bu yapı değiştirilemiyor..

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT

1 Yorum