1. HABERLER

  2. HABER

  3. Halkın Yüzde 72'si Başörtüsü Yasağına Karşı
Halkın Yüzde 72si Başörtüsü Yasağına Karşı

Halkın Yüzde 72'si Başörtüsü Yasağına Karşı

Türkiye halkının yüzde 72'si başörtüsü yasağına karşı. Halkın üçte biri de düzenli olarak beş vakit namaz kılıyor.

A+A-

Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu'nun (GMF) transatlantik eğilimler anketi, Türkiye halkının yüzde 72'sinin üniversitelerde başörtüsü yasağına karşı olduğunu tespit etti. Ankete katılanlar arasında "AB, Türkiye için iyi bir şey" diyenlerin sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artışla yüzde 48 olarak gerçekleşirken yüzde 43 de “NATO gereksiz” dedi.

GMF’nin her sene gerçekleştirdiği Transatlantik eğilimler anketi dün yayımlandı. Zaman’da yer alan habere göre Türkiye'de bin kişiyle görüşülerek yapılan ankete göre halkın büyük bir bölümü başörtüsü yasağına şiddetle karşı çıktı. Yüzde 58'lik oran 'kesinlikle karşıyım' derken, yüzde 14 ise yasağa 'kısmen karşı' çıktı. Yasağa kesin destek verenlerin oranı sadece yüzde 15'te kaldı.

Katılımcıların yüzde 33'ü düzenli olarak beş vakit namaz kıldığını açıklarken, yüzde 45'lik kesim de "bazen kılıyorum" cevabını verdi. Yüzde 17'si ise "hiç kılmıyorum" dedi.

Ankete göre Avrupa’da 7 ülkede Türkiye'ye müspet bakanların oranı artarken 4 ülkede düşüş gösterdi. Ancak artışa rağmen ortalama oran yüzde 50'nin altında kaldı. Almanya, Fransa, İtalya, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Bulgaristan'da Türkiye'ye olumlu bakanların sayısı artarken ABD, İngiltere, Romanya ve İspanya'da düştü. Düşüşe geçmesine rağmen bu ülkelerdeki müspet oran artan ülkelerden geri kalmadı.

Halkın yüzde 53'ü AB hakkında olumsuz görüşe sahip olduğunu bildirdi. "AB, Türkiye için iyi bir şey" diyenlerin sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artışla yüzde 48 olarak gerçekleşti. Bu oran son 4 senenin en yüksek miktarı. Ancak halkın sadece yüzde 33'lük bir oranı Türkiye'nin AB'ye üye olabileceğine inanıyor. Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığıyla bilinen Almanya ve Fransa'da oranlar az da olsa Ankara lehine düştü. AB ortalaması dikkate alındığında son 1 yılda Türkiye'nin katılımına destek yüzde 23'ten yüzde 26'ya çıkarken karşıtların oranı yüzde 33'ten yüzde 29'a geriledi.

YÜZDE 62 ABD’YE OLUMSUZ BAKIYOR!

Amerika ile ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Türkiye halkının yüzde 62'si ABD'ye olumsuz baktığını kaydetti. Olumlu bakanlar yüzde 30'da kaldı. Yüzde 69 ABD'nin dünya liderliğine karşı çıkarken, yüzde 58 de Başkan Barack Obama'nın uluslararası politikalarına onay vermedi. 13 ülke içinde ABD ile ilgili sorulara en yüksek oranda olumsuz görüş bildiren Türkiye halkı oldu. Türkiyeliler ve Avrupalılar İsrail'e baskı yapılmasını isterken Amerikalılar Filistin'e baskı kurulmasını talep etti.

ORTADOĞU AVRUPA’DAN DAHA ÖNEMLİ

Servet Yanatma’nın Zaman’daki haberine göre Türkiye halkının Ortadoğu ülkeleriyle ilgili görüşü de olumlu yönde değişti. Yüzde 43 "Ekonomik açıdan Türkiye için Ortadoğu ülkeleri AB'den daha önemli" derken, Avrupa ülkelerini önemseyenler yüzde 33'te kaldı. Güvenlik açısından da katılımcıların yüzde 42'si Ortadoğu ülkelerinin AB'den daha önemli olduğunu beyan etti.

NATO GEREKSİZ

Halkın yüzde 43'ü "NATO artık gereksiz" derken tüm ülkeler içinde en yüksek oran oldu.

Dikkat çekici sonuç ise Amerikalıların ulusal çıkarlar konusundaki düşüncelerinde görüldü. Amerikalıların çoğunluğu ABD'nin ulusal çıkarlarının Avrupa'dan ziyade Asya'da olduğunu söyledi. Yüzde 51 Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Asya ülkelerini ABD ulusal çıkarları açısından daha önemli bulurken, "AB önemli" diyenler yüzde 38'de kaldı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum