1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Halkın Kendini Savunma Hakkı!
Halkın Kendini Savunma Hakkı!

Halkın Kendini Savunma Hakkı!

Esed vahşetine ilişkin olarak dahi bugüne kadar sergilenmemiş bir duyarlılığın şimdi IŞİD üzerinden köpürtülmeye çalışıldığını ibretle izliyoruz. Manşetler, haberler IŞİD heyulasına karşı acilen tedbir almanın farziyetini içeren mesajlarla, imalarla dolu.

A+A-

Halkın Kendini Savunma Hakkı!
Rıdvan Kaya/Haksöz-Haber

“Suriye sorunu” boyutlanıp, büyürken kafa karışıklığı da tam gaz devam ediyor. Kürt milliyetçileri ve sol camianın sürecin başından itibaren sergiledikleri adaletsiz ve tutarsız tutumlar Kobani hadisesiyle birlikte tavan yapmış durumda. Her vesileyle Müslümanları anti-emperyalizm testine tabi tutma işgüzarlığını elden bırakmayan bu çevreler iktidar kavgasında kaybetme riskiyle karşılaşınca bir anda herşeyi unutup emperyalizmin yedek askeri rolüne soyunma ilkesizliğine savrulabildiler. Şaşırtıcı olmadı elbette! Gayet iyi bildiğimiz ama muhataplarınca mahir bir tarzda saklanan, örtülen bir gerçeği dışa vurmuş oldular böyle yapmakla.

Şaşırtıcı olan, üzücü olan İslami camiada yaşanan kafa karışıklıkları, tutarsızlıklar!

Düne kadar ABD öncülüğünde oluşturulacak bir koalisyona doğal olarak mesafeli olunması gerektiğini yazan çizen, vurgulayanların bir kısmının Türkiye’nin önceki pozisyonundan çark etme sinyalleri vermesiyle birlikte süratle pozisyon değiştirmeye başladıkları görülüyor. Hükümete bitişik nizam faaliyet sürdürme uğraşısı içindeki basın yayın organlarının hali içler acısı! Esed vahşetine ilişkin olarak dahi bugüne kadar sergilenmemiş bir duyarlılığın şimdi IŞİD üzerinden köpürtülmeye çalışıldığını ibretle izliyoruz. Manşetler, köşe yazıları, haberler IŞİD heyulasına karşı acilen tedbir almanın farziyetini içeren mesajlarla, imalarla dolu.

Yazık, çok yazık! Adalet duygusu, bağımsızlık erdemi bu kadar örselenmemeli, iktidar sahipleriyle ilişkileri muhafaza kaygısı Allah korkusunun önüne geçmemeli!

Şüphesiz egemenler nezdinde akreditasyon endişesi merkeze alındığında bu tür yalpalamalar kaçınılmazdır. Kürdistan coğrafyasında faaliyet yürüten İslamilik iddiasındaki bazı kuruluşların yaptıkları da bundan farklı değil. ABD’nin vahşice İslami direniş mevzilerini vurduğu bir ortamda camiden çıkıp IŞİD’in Kobani’ye saldırısını lanetlemek ve üstelik de bunu yaparken ABD zulmüne dair tek kelime etmemek neyin göstergesi olabilir? Acaba bu eylem Alemlerin Rabbinin rızası için midir yoksa bölgede hakim güç PKK’ye ve belirleyici atmosfer olan Kürt milliyetçiliğine selam çakmak mıdır?

“Emrolunduğun gibi dosdoğru ol!”

Müslümanlar tutarlı olmak zorundadırlar; haktan, adaletten yana tavır almak, kardeşlik hukukunu gözetmek zorundadırlar; birbirlerine karşı merhametli, kafirler güruhuna karşı ise izzetli durmak zorundadırlar! Tutarsızlığa düşmek, yalpalamak, zor karşısında haktan taviz vermek yakışmaz!

Yazının Devamı >>>