1. HABERLER

  2. HABER

  3. Halkevlerinden Öğrencilere Gezi Şartlı Burs
Halkevlerinden Öğrencilere Gezi Şartlı Burs

Halkevlerinden Öğrencilere Gezi Şartlı Burs

Gezi olaylarıyla gerilimi tırmandıran Halkevleri-Öğrenci Kollektifleri'nin öğrencilere eylemlere katılma şartıyla burs verdiği ileri sürüldü.

A+A-

İstanbul, Ankara ve İzmir'de halkın yoğun olarak yaşadığı semtler ile Alevi mahallelerinde bulunan parklarda forumlar düzenleyen marjinal gruplar, Eylül-Ekim ayında başlatacakları eylemlerin stratejisini oluşturdu. Park forumları ve yaz kamplarıyla Halkevleri-Öğrenci Kollektifleri adlı oluşumların, üniversitelerin eğitime başlamasıyla eylemlerin startını verecekleri tespit edildi. Halkevleri ve gençlik yapılanması olan Öğrenci Kollektiflerinin hedefinde 'kentsel dönüşüm' çalışmalarının yapılıdığı mahalleler olacağı bildirildi.

MESLEK ODALARI DESTEKLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin yapacağı 'kentsel dönüşüm' çalışmalarının listesini çıkartan gruplar, özellikle yanlarına çekebileceklerini düşündükleri mahallelerde eylemin dozajını artırmayı planladıkları ortaya çıktı. Halkevleri'nin bu yaptığı çalışmaya ideolojik yapıya sahip meslek odalarının destek verdiği öğrenildi. Hükümetin ağaçlandırma çalışmaları eylemcilerin vatandaşları ikna etmesini zorlaştırdı. Bunu gören gruplar yaz boyu gerçekleştirdiği çalışmalarda strateji değişikliğine gitti. Yurttaki kentsel dönüşüm çalışmalarının yaklaşık 7 buçuk milyon insanı yakından ilgilendiriyor olması grupların eylem stratejisini bu yöne kaydırmalarına neden oldu.

EMNİYET VATANDAŞLARI UYARDI

Burada vatandaşların katılımını sağlamayı hedefleyen Halkevleri gibi marjinal gruplar, çalışmaların gerçekleştireceği mahallelerde sık sık boy göstererek vatandaşları eylemlerin içine çekmeye çalışacaklar. Hükümet de bunun üzerine Çevre Bakanlığı ve belediyeler üzerinden vatandaşı bilgilendirmek için önemli bir çalışma başlattı. Hem medya aracılığıyla hem de bizzat mahallelerde vatandaşlara ulaşılarak 'provokasyonlara karşı' gerekli bilgilendirmeler yapılacak. Halkevleri ve Öğrenci Kollektifleri bu eylemin ilk örneğini Ankara Dikmen'de vermişti.

Eyleme gelene burs dopingi

Halkevleri 2012 yılına kadar 'kamuya yararlı dernek' statüsüyle faaliyette bulunduğu için yakın tarihe kadar ciddi yardımlar alıyordu. Görünürde marjinal bir yapıya sahip olan dernek, yakın döneme kadar sahip olduğu statüyle ciddi bir ekonomik güce kavuştu. Derneğin bu gücünü Gezi eylemlerine katılımı teşvik için kullandığı dile getirildi. Üniversiteyi yeni kazanan gençleri hedef alan derneğin, 'burs vaadiyle' Öğrenci Kollektifleri'ne yönlendirdiği kaydedildi. Gezi eylemlerine katılacak öğrencilerin 'direncini' artırmak ve teşvik etmek için bunlara burs veren Halkevleri'nin, burs vermeyi eylemlerde yer almak şartına bağladığı belirlendi.

EYLEME GELMEYENİN BURSU KESİLİR

Son dönemdeki şiddet eylemlerinde Halkevleri'nin öne çıkmasını araştıran Emniyet, kuruluşun elindeki burs gücünü gençleri sokağa dökmek için kötüye kullandığını tespit etti. Eylemlere katılanlara burs verilirken, katılım göstermeyenler burslarının kesilmesi riskiyle karşı karşıya kaldı.

Alevileri suistimal ediyorlar

Mamak'ta temeli atılan cami ve cemevi projesine karşı çıkan marjinal gruplar, olaylara Alevileri de çekmek istiyordu. Tuzluçayır'da başlatılan olayları Alevilere karşı yapılmış bir saldırı olarak yansıtmak isteyen illegal örgütlerin oyunu bozuldu. Marjinal grupların oyunu anlayan Aleviler bu gruplara artık destek vermiyor. Marjinal grupların eylemlerde ön saflarda yer alan gençlere uyuşturucu vererek eylemlere hazırladıkları ortaya çıktı. İllegal sol örgütler eylemler sırasında gençlerin özgüvenlerini artırmak için uyuşturucu veriyor.

Nerede gerilim oradalar

1932'de kurulan Halkevleri'nin yakın dönemde karıştığı eylemler şunlar: Gezi Parkı, 12.04.2012 Dikmen Vadisi kentsel dönüşüm projesini protesto, 18.12.2012 Başbakan'ın ODTÜ'ye gelmesini protesto, 13.04.2011 Keçiören Fatih Köprüsü altında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi önünde taşlı sopalı kavga, 31.05.2011 AK Parti İl Başkanlığı ve Kızılay'da, Hopa olaylarını protesto eylemi, 08.12.2010 Ankara Üni. Cebeci Kampüsü'nde Burhan Kuzu'ya yumurtalı saldırı, 2011 Ocak ve Şubat'ta Ankara toplu taşıma ücretlerini protesto eylemleri.

YENİ ŞAFAK

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum