1. HABERLER

  2. HABER

  3. Halk PKK Korkusundan Cizre ve Silopi'yi Terk Ediyor
Halk PKK Korkusundan Cizre ve Silopi'yi Terk Ediyor

Halk PKK Korkusundan Cizre ve Silopi'yi Terk Ediyor

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sokağa çıkma yasağı öncesi çok sayıda vatandaş evlerini terk etti. Cizre'de, PKK'nın yolları ulaşıma kapatması üzerine halk ilçeden yaya ayrıldı.

A+A-

Şırnak Valiliğinin Cizre ve Silopi'de saat 23.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanacağı yönündeki açıklamasının ardından mahallelerinde hendek bulunan ailelerin bir kısmı evlerini terk etti. 

Vatandaşların bir bölümü yanlarına aldıkları eşyaları yükledikleri araçlarıyla çevre köyler başta olmak üzere Şırnak, Batman ve Mardin'e gitti. 

PKK yolları kapatınca ilçeyi yaya terk ettiler

566ed217c03c0e1c5c9241a9.jpg

PKK'lı militanlar, Cizre'de vatandaşların ilçeden çıkışını engellemek için Nusaybin ve İdil caddelerinde durdurdukları araçların kontak anahtarlarına el koyarak, yolları ulaşıma kapattı. 

566ed217c03c0e1c5c9241a6.jpg

PKK'lı militanların karayolunu kapatması üzerine aileler, yaya olarak ilçeden ayrıldı.

Bu arada militanlar, Cizre'de durmayan bir araca uzun namlulu silahla ateş açtı. Saldırıda, araçta bulunan Mevlüde İğdi (15), merminin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. İğdi, Şırnak Devlet Hastanesine sevk edildi.

566ed211c03c0e1c5c92415d.jpg

Silopi'de de sokağa çıkma yasağının ilan edileceğini duyan vatandaşlar, ilçeyi terk etmek için geldikleri terminallerde yoğunluğa neden oldu.

Cizre'deki en büyük göç, PKK militanlarının çok sayıda hendek kazdığı Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahallelerinde yaşanırken, kalan aileler gıda malzemesi almak için marketlere yöneldi.

Terminal ve marketlerde yoğunluk

Silopi'de de vatandaşlar, ilçeyi terk etmek için terminallere gitti. Yanlarına alabildikleri eşyalarıyla şehir dışına çıkmaya çalışan vatandaşlar, terminallerde yoğunluğa neden oldu.

İlçede kalmayı planlayan vatandaşlar ise alışveriş için marketlere yöneldi. İlçe sakinlerinden Ömer Bilişik, imkanı olmadığı için ilçeden ayrılamadığını ve gıda sıkıntısı çekmemek için alışveriş yaptığını söyledi.

Asker ve özel harekat timleri sevk edildi

Cizre ve Silopi'ye bugün öğleden sonra zırhlı araçlar ve otobüslerle asker ve polis harekat timleri sevk edildi. Dün akşam saatlerinden beri uçaklarla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na getirilen asker ve polis özel harekat timleri, havadan helikopterle karadan da frekans karıştırıcı Jammer'li araçlar eşliğinde Kirpi araçları ve otobüslerle Cizre ve Silopi ilçelerine götürülerek, burada konuşlandırıldı.

Silopi'ye sevk edilen güvenlik güçleri Hastane Caddesi üzerinden, polis lojmanlarının bulunduğu TOKİ Konutları'na geldi. Yol boyunca güvenlik güçlerini taşıyan araçların oluşturduğu konvoya, 2 Sikorsky helikopteri de havadan eşlik etti.

 AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

3 Yorum