Halk Ergenekon’a dur dedi

13.06.2011 11:04

Markar Esayan

Şahsım adına en iyi sonuçların alındığı bir seçimin mutluluğunu yaşıyorum. Halkın çok hoş bir sağduyusu var. Kolay kolay kandırılamıyor. CHP’nin bir yandan Ergenekon’dan sanık olarak yargılanan adaylara Meclis yolunu açarken, bir yandan da “Yeni CHP” sloganıyla halkı idare etmeye çalışma oyunu tutmadı. Halkın aptal yerine konmaması gerektiğini, CHP tabanının bile en azından Ergenekon konusunda bir eşiği olduğunu göstermiş olması seçimin olumlu yönlerinden biri. Ergenekon tarafından dizayn edilen bir partinin, bunca tantanadan sonra halktan aldığı bu cevap ortak geleceğimiz için ümit verici. Bu tablo CHP’de seçim öncesi dondurulan iç çekişmeleri tabii ki canlandıracaktır. Ergenekon adaylarının Meclis’e girmiş olmasına kimse üzülmesin. CHP için dört yıl boyunca sürekli yüzüne vurulacak, taşınması zor bir yük olacak bu durum.

AK Parti ve Erdoğan için çok ciddi bir seçim zaferi bu. Dilekolay her iki seçmenin birinden oy alan, üç il dışında tüm ülkeden vekil çıkaran ve bunu üçüncü döneminde yapan bir parti oldu. Türkiye, nihayet zamanında seçim yapan ve darbeciler tarafından manipüle edilemeyen bir ülke haline geldi. MHP’yi baraj altına çekmek uğruna sarıldığı milliyetçi jargonun boşa çıkması, hatta bu olmasa AK Parti’nin oylarını birkaç puan daha arttırabileceği de Başbakan’ın alması gereken derslerden. Erdoğan’ın balkon konuşmasını, yeni anayasa, Kürt sorunu, vesayet, Ergenekon yönünden çok olumlu buldum. Seçim sırasında düşen seviye ve kırdığı kişi ve kesimlerden özür dilemesi de çok şık bir davranış oldu.

Seçimin ikinci kazananı BDP oldu. Müthiş bir başarı elde ettiler, yürekten kutluyorum. Eğer hem AK Parti hem de BDP, kendi milliyetçiliklerinden ve şovenliklerinden vazgeçebilirse, Kürt barışı için de büyük bir fırsat sunuyor bu tablo.

Bu da halkın hikmeti tabii.

MHP çok zarar almış gibi görünmese de, aslında asıl tükenişi bundan sonra başlayacak. Kaset mağduriyeti, nostaljik bir duyguyla seçmenlerin MHP’yi sahiplenmesine yol açtı. Ama bu MHP’nin söylediği, vaat ettiği hiçbir şey yok Türkiye’ye. Daha evvel de iddia etmiştim; bu MHP, en fazla yüzde beşlik bir marjinal parti olmayı hak ediyor ve gittikçe buraya doğru gerileyecek. Hasılı, her şey yolunda.

TARAF

  • Yorumlar 0
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim