1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halit Hoca: Esed’in Yaptıkları Barbarlık
Halit Hoca: Esed’in Yaptıkları Barbarlık

Halit Hoca: Esed’in Yaptıkları Barbarlık

Suriye’nin birçok bölgesinde hafta sonu Esed güçlerinin sivillere karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarını kınayan Halit Hoca, uluslararası güçleri güvenli bölge taleplerini desteklemeye çağırdı.

A+A-

Can Hasasu / Al Jazeera

Şam’ın Duma bölgesinde pazar günü bir pazarı hedef alan hava saldırısında en az 110 sivil hayatını kaybetti. Saldırıları barbarlık olarak nitelendiren Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Esed yönetimine silah ve savaşçı yardımında bulunup, eylemlerine sessiz kalanları cinayetlere ortak olmakla suçladı.

İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısında kameraların karşısına çıkan Hoca, başta Duma olmak üzere Suriye’nin birçok yerinde sivilleri hedef alan hava saldırılarını değerlendirdi. Hoca, son saldırıların, sivil kayıpların mümkün olduğunca fazla olması için, Suriye hava kuvvetleri tarafından planlandığını savundu:

“Kayıpları arttırmak için önce halk pazarı bombalandı. Sonra enkazın altında kalanları, yararlıları ve ölüleri çıkartmaya gelenler bir kaş kez daha bombalandı. Hem birinci bombardımanda yaralananları hem de onlara yardıma koşanlar hedef alındı.”

Bombalanan bölgedeki halkın iki yıldır kuşatma altında tutulduğunu ve açlığa terk edildiğini hatırlatan Hoca, Duma’da aynı anda hem savaş suçu hem de insanlığa karşı suç işlediğini savundu.

‘Güvenli bölge şart’

Hoca’ya göre giderek şiddetini artıran ve tamamen sivil yerleşimleri hedef alan saldırılar güvenli bölge taleplerini haklı çıkartıyor:

“Her gün işlenen bu katliamların gölgesinde her hangi bir siyasi çözümden bahsetmenin, Sruiye’de istikrar için, her hangi bir anlamı olmayacaktır. Birleşmiş Milletler (BM), Güvenlik Konseyi ve daimi üyeleri Suriyelilerin hayat hakkını tanısın artık. Sivillerin can güvenliği sağlanmalı, roket ve hava saldırılarına karşı güvenli bölgeler oluşturma talebimizin desteklenmesi gerekiyor.”

Güvenli bölge kadar muhalif grupların hem Suriye yönetimine hem de IŞİD'e karşı kendilerini savunma haklarının da desteklenmesi gerektiğini dile getirdi:

“Bugün Suriye halkının kendini savunma hakkına daha çok inanıyoruz. Daha fazla toprağımızı bu katilin, İran milislerinin ve onun mezhepçi çetelerinin zulmünden kurtarmamız gerekiyor.”

Suriyeli siviller için kendi topraklarında güvenli bölgeler oluşturulmasına karşı çıkanların ve Suriyelilerin nefsimüdafaa için silahlandırılmasına izin vermeyenlerin Esed yönetimine, istediği cinayeti işleyebileceği mesajını verdiğini savunan Hoca, " Dünya ülkelerini özellikle de ABD, Rusya, İslam İşbirliği Teşkilatını ve Arap Ligi’ni beş yıldır katledilen Suriye halkına karşı sorumluluklarını hatırlatıyoruz" sözleriyle dünya kamuoyunu göreve çağırdı. 

Moskova ziyaretinden sonra gelen bombardıman

Bir soru üzerine Duma'nın bu şekilde bombalanmasının zamanlamasını değerlendiren Hoca, şunları söyledi:

"Biz Moskova'da Rus yönetimi ile konuşurken geçici yönetimde Esed ve yandaşlarını görmek istemediğimiz konusunda anlaştık. Tabi Duma saldırısından hemen önce İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'te gitti. Orada üç gün kaldıktan sonra bu olay yaşandı. Bombardımandan sonra Zarif şimdi Moskova'da, Ruslarla bizi konuşuyor. Bütün bu kronoloji manidardır."

HABERE YORUM KAT