1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Halil el-Hayya: İntifada Filistin Halkını Birleştirdi
Halil el-Hayya: İntifada Filistin Halkını Birleştirdi

Halil el-Hayya: İntifada Filistin Halkını Birleştirdi

Filistin milletvekili ve Hamas liderlerinden Halil el-Hayya Kudüs intifadasının çeşitli siyasi görüşlerden toplulukları birleştirdiğini söyledi.

A+A-

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Filistin milletvekili ve Hamas liderlerinden Halil el-Hayya Salı günü, son Filistin intifadasının çeşitli siyasi görüşlerden toplulukları birleştirdiğini söyledi. El Hayya, siyasi iç bölünmelerin son bulmasının önemine dikkat çekip,  birleşik bir Filistin liderliği kurulmasının hayati bir önemi olduğunu ifade etti.

El Hayya bu açıklamaları Gazze'de gerçekleşen Filistin intifadasını destek eyleminde yaparken; eylemde Hamas, el-Fetih, ve Halk Cephesinin de aralarında bulunduğu her gruptan milletvekilleri de hazır bulundu.

"Sahada bir arada değilken sadece Ulusal Konsey’de birlikte olmayı sürdürmemiz mümkün değil ." diyen Al-Hayya sözlerine şunları da ekledi: "Birlik oluşturup halk desteği bulunan Hamas'ı siyasi denklemin dışında tutmak mümkün değil."

Ayrıca liderlik sisteminin başarısız olmasına karşın başkan Mahmud Abbas'a Filistin halkının tüm güçlerini kapsayacak yeni bir ulusal konsey oluşturma çağrısı yaptı.

"Buna, ulusal harekete yön verebilmek için ihtiyaç var. İntifadanın sesinin arkasında bir ses yok. Biz ise intifadayı destekliyoruz çünkü bu intifada Kudüs’teki işgale, yerleşim politikalarına ve saldırganlığa karşı doğal bir tepki" dedi.

Son olarak el- Hayya Arap devletlerinin İsrailli büyükelçileri kovmada insiyatif alması ve birlik hükümetinin de Filistinlilere karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: MEM; Haksözhaber için çeviren: İbrahim Alpay

HABERE YORUM KAT

1 Yorum