1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Halid Meşal'den Tony Blair'e Ret
Halid Meşal'den Tony Blair'e Ret

Halid Meşal'den Tony Blair'e Ret

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, eski Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Bair’in İsrail ile anlaşma için yapılan müzakereler kapsamındaki Londra davetini reddetti.

A+A-

Hamas, son Gazze savaşının ardından İsrail ile uzun vadeli bir ateşkes anlaşması için dolaylı müzakereler yürütüyor. Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal bu müzakereler kapsamında Katar’da eski Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Blair ile dört kez bir araya geldi. İki lider arasındaki son görüşmede Londra’ya bir ziyaret gündeme gelmedi. Ancak Middle East Eye haber sitesine göre Blair, Meşal’i Londra’ya davet etti. Meşal ise daveti reddetti.

Konuyla yakından ilgili kaynaklara dayandırılan haberde Blair, Meşal’e davetin resmi olduğunu vurgulayarak, İngiltere Başbakanı David Cameron’un ve ABD’nin bilgisinde olduğunu aktardı.

İsrail’in Haaretz gazetesine konuşan İsrailli bir yetkili, Blair’in Meşal’le ilk görüşmesinden önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeyi talep ettiğini söyledi. Yetkiliye göre Netanyahu, Hamas’a mesaj iletmek konusunda Blair’e resmi bir yetki vermeyi kabul etmedi ancak Blair’in çabalarını bir fizibilite çalışması olarak kabul etti.

Kaynaklara göre, masadaki fikirler arasında Gazze’ye ablukanın kaldırılması karşılığında, İsrail ile beş yıllık süreyle ateşkes anlaşması var. Gazze’nin yeniden inşa edilmesi ve bir deniz limanının kurulması ya da uluslararası toplumun gözetiminde Yunanistan’ın bir deniz limanının Gazze için çalıştırılması da görüşülen fikirler arasında.

Kaynak: Middle East Eye

HABERE YORUM KAT