1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Halid Meşal’den Birlik ve Kararlılık Mesajı
Halid Meşal’den Birlik ve Kararlılık Mesajı

Halid Meşal’den Birlik ve Kararlılık Mesajı

Halid Meşal, Gazze'de yüz binlere seslendi: "İsrail'i asla tanımayacağız, birlik olacağız, ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz!"

A+A-

Hamas, 25. kuruluş yıldönümünü Gazze'de düzenlenen büyük bir törenle kutluyor. Kutlamalar sırasında dün Gazze'ye gelen Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal de bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başlangıcında halkı selamlayan Meşal, "Nasıl anlatayım. Gazze sınırları içinde olmak çok güzel. Bu kutsal topraklara ayak basar basmaz, başka bir dünyaya girmiş gibi hissettim kendimi." şeklinde konuştu.

Meşal, birlik mesajları verdiği konuşmasında tüm Filistinli grupları tek çatı altında toplanmaya davet etti. Halkın bir olduğunu belirten Meşal, Filistin davasının temel ilkelerinden vazgeçmemek ve İsrail’i tanımamak üzere herkesi birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Meşal, şöyle konuştu:

“Direnişten Dolayı Bizi Suçlamayın!”

"İşgale boyun eğmeyeceğiz. Savaşan Filistinlilere şükran borçluyuz.  Filistin bizim toprağımızdır, işgali tanımıyoruz. Değerli Filistinli siyasetçiler, Gazze'den ders çıkarın. Siyaset yolunda yürümek isteyen buraya baksın, direnişe baksın. Direniş tek yoldur, asla vazgeçmeyeceğiz. Direniş araçtır, amaç değildir. Bütün dünyaya sesleniyorum.  Dünya bir yol bulursa, içinde kan olmayan bir yol bulursa, işgale son bulacak bir yol bulursa biz onlara hoş geldiniz deriz. Direnişten dolayı bizi suçlamayın. Meydan savaşı olmadan olmuyor.  Direnişsiz bir zafer olmamıştır. Fedakarlık olmadan zafer olmamıştır. Bize düşmanlık edene düşmanlık ederiz. Bizimle savaşanla savaşırız."

"Siyonist proje aslında ırkçı, yayılmacı bir projedir. Sadece Filistin halkının düşmanı değildir, ayrıca Arap halkının, İslam'ın düşmanıdır. Siyonist proje bütün dünyaya seslenmek istiyorum, güvenliğimizi tehlikeye düşürmektedir, insanlığın düşmanıdır."

"Her karış toprakta bizim tarihimiz, hakkımız vardır. Bu hak bizim için kutsaldır."

“Gazze Halkı Birdir; Etnik-Mezhep Çatışmasına Karşıyız!”

"İsrail'in yerleşimlerine karşıyız. Filistin'den asla vazgeçmeyiz. Gazze, Filistin'in parçasıdır.  Gazze'yle Batı Şeria birbirine bağlıdır. Birbirinden bağımsız değildir. Müslümanıyla, Hristiyanıyla, bütün örgütleriyle, güçleriyle Gazze halkı birdir, geleceği birdir, kaderi birdir.  Asla aramızdaki mezhep savaşlarını kabul etmiyoruz, etnik çatışmaları kabul etmiyoruz. Herkes kendi haddini bilsin. Herkes üzerine düşen rolü yapsın. başkalarının haklarına saygı duysun."

"Biz seçime gitmekten yanayız, sandığa gitmekten yanayız.  Biz Suriye'ye, Mısır'a, İran'a, Türkiye'ye ait değiliz. Onlarla birlikteyiz. Özgür insanlar kimseye bağlı olarak çalışmazlar. Bize destek veren herkesi takdirle karşılıyoruz. Bize yapılanları unutmuş değiliz, kimseye karşı değiliz ama biz asla bir pazarlığa girişmeyeceğiz. İlkeler üzerinde asla taviz vermeyiz.  Kendi halkıyla savaşa giden herhangi bir devletin politikasının yanında yer almayız."

“İsrail’i Asla Tanımayacağız!”

"İnşallah Kudüs'te buluşuruz, Hayfa'da buluşuruz. Allah'ın izniyle ilk fırsatta buluşacağız Kudüs'te. Asla topraklarımızdan bir karış vermeyeceğiz ve İsrail'i tanımayacağız. Arap ve Müslüman kardeşlerimize sesleniyorum. Siyaseti, müzakereleri denedik. Çok zaman kaybettik. Gelin siyasetimizi gözden geçirelim. Uluslararası toplum da aciz kalmıştır biliyorsunuz. İsrail, Filistin'i yok etmiş durumda. Gelin yeni alternatifler ortaya koyalım. Direniş yönünde ağırlık verelim."

Meşal'in konuşmasından satır başları:

- Gazze'ye gelmekle Allah bana canımı tekrar hediye etti. Yanımdaki değerli dostlarım sizleri ziyaret için yarış içindeydi. Biz geldik, gelmeyenlerin selamlarını getirdik. Diasporadaki tüm kardeşlerimizin, Hamas'ın evlatlarının selamlarını getirdim.

- El Kassam Tugaylarına selamlarımızı getirdik. 

- Gazze halkı, Allah şahittir ki duygularım öyle yoğun ki, Gazze sınırları içinde olmak, bu kutsal topraklara ayak basar basmaz başka bir dünyaya geçmiş gibi oldum. Gözyaşlarımı tutamadım. Uçtum sanki kanatlandım.

- Allah sizden razı olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Dünyanın her tarafından, bu güzel tabloyu görüntülemek için gelen basın mensuplarını selamlıyorum.

- Gazze'ye adım atar atmaz şehitler geldi gözümün önüne. Bütün liderlerimizi Allah Rahmet eylesin. Ahmed el-Caberi, bu senin düğünündür aslında.

- Bütün şehitler kanları ile suladı Gazze topraklarını. Gazze sizin gücünüzle kahramanlıklarınızla kurtuluşu elde etti. Kassam'ın bütün şehitleri, Fetih Cephesinin şehitleri, bütün Filistinlilerinin önünde saygıyla eğiliyorum.

- Esirlerimizi de unutmuyoruz. Direnişçiler, sizleri unutmuyoruz. Bir kısmınızı yakında serbest bırakacaklardır. Esirlere de sesleniyorum, sakin olun, döneceksiniz.

- Böyle günlerde insan evvela Allah'a şükreder. Allah'a şükrederiz, onun verdiği güç sayesinde biz bu noktadayız. Allah'ın kendisidir bize zaferi sağlayan, yardım eden. Hamd olsun her türlü güzelliği yağdıran. Hareket noktamıza ve bugünkü noktaya gelişimizde mütevazı kişiliğimizden hiç vazgeçmedik. Allah'ın sayesinde ve halkın sayesinde.

- Öncelik halktır, halk bütün örgütlerden önce gelir.

- 25. yılda şimdi bir değerlendirme yapmak gerekir. Bütün halkımızın gönlü rahat olsun ki, bize vefalı davranan bu halka diyoruz ki; nedir bizim ilkelerimiz?

- Ben ve siz, Allah bize emretmişti sabırlı olmamızı.

- 25. yılda 'kor ateş' adı verdiğimiz savaş zaferi ile sonuçlandı.

- Filistin bizim toprağımızdır, bundan asla ödün vermeyiz. Bir karış toprak için müzakere etmeyiz. 

- Filistin eskiden olduğu gibi Arap ve İslam olarak kalacaktır. Filistin bizimdir, başkasının değildir. 

- Mademki Filistin bizimdir, asla işgalci İsrail'in meşruluğunu tanımayacağız. İsrail'in meşruluğu yoktur. Ne kadar sürerse sürsün, Filistin bizimdir, siyonistlerin değildir. İsrail'i tanımıyoruz.

- Filistin'in kurtuluşu her Filistinli için haktır, görevdir, amaçtır.

- Cihad, direniş, silahlı direniş gerçek yoldur. Kurtuluşa giden doğru yoldur. Hakları geri alınması için doğru yoldur. Tabancanın rahminden doğar gerçek siyasetçi.

- Arap siyasetçiler Gazze'den ders alsın. İsmail Haniye ile birlikte Gazze'de, Batı Şeria'da tüm askeri kanada borçluyuz her şeyimizi. Askeri kanat olmasa siyasetçiler de olmazdı.

- Tel Aviv'e kadar ulaştı sizin füzeleriniz. Sizinle gurur duyuyorum.

- Cihat ve direniş tek yoldur. Vazgeçmeyiz. Başka seçenek olmadığını kanıtladı bunlar. Sanal değildir direniş elimizdedir. Gözle görülür, somuttur. Gönlümüzdedir. Halkıyladır, düşmanlarına ateş püsküren direniş buradadır işte.

- Filistin'deki direnişçilerin sizin paranıza, silahınıza ihtiyacı var. 

- Direniş araçtır, amaç değildir. Dünyaya sesleniyorum, dünya içinde kan olmayan bir yol bulursa, siyonist işgali yıkacak bir yol bulursa, biz onlara "hoş geldiniz" deriz. Ama 60 yıl geçti bir şey yapmadınız. Direnişe başladık bize kızmayın. 

- Biz onlarla Yahudi oldukları için savaşmıyoruz, siyonistlerle savaşıyoruz. Toprağımız işgale kalkışan herkesle savaşacağız. Bize düşmanlık edene düşmanlık ederiz. 

- Siyonist proje, ırkçı, yayılmacı bir projedir. Arap ve İslam ümmetinin, insanlığın düşmanıdır.

- Kudüs bizim sonsuz başkentimizdir. Hristiyanlar olsun Müslümanlar olsun tüm kutsalları için Kudüs, İsrail'in hakkı yoktur orada.

- Dönüş hakkı: Sığınmacıların hepsi yurtlarına, köylerine, 1948'de sınır dışı edilen, yurtlarına döneceklerdir. Bir karış topraktan vazgeçmedik. Geçmeyiz.

***

Yer yer oldukça duygusal da konuşan ve sürekli kendisini dinleyenlere dua eden Meşal, Ortadoğu İntifadasının yaşandığı ülkelerin bayraklarını da konuşma yaptığı platformdan dalgalandırdı. Özgür Suriye Ordusu flamasını da bu şekilde dalgalandırdı:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum