1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'teki Doktorlardan Obama'ya Mektup
Halep'teki Doktorlardan Obama'ya Mektup

Halep'teki Doktorlardan Obama'ya Mektup

Suriye'nin Halep kentinde, muhaliflerin kontrolündeki alanlarda görev yapan son doktorlar Obama'ya bir mektup yazarak kentteki 250 bin sivile yardım ulaştırılmasını talep etti.

A+A-

Suriye'nin Halep kentinde, muhaliflerin kontrolündeki alanlarda görev yapan son doktorlar, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup yazarak kentteki 250 bin sivile yardım ulaştırılmasını talep etti.

29 doktorun imzasının yer aldığı metinde, sağlık merkezlerine yönelik hava saldırılarının bu oranda sürmesi durumunda bir ay içinde bunların hepsinin yok olacağı belirtildi. Doktorlar, hava saldırılarının durması için Halep'in uçuşa yasak bölge ilan edilmesini talep etti. BBC Türkçe'nin haberine göre, Metinde, Suriye'de geçen ay sağlık merkezlerine toplam 42 saldırının düzenlendiği, bunlardan 15'inde, çalıştıkları hastanelerin hedef alındığı belirtildi.

Bu arada Rusya, kente yardım malzemelerinin ulaştırılması için, her gün üç saat boyunca saldırılarını durduracağını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, yaptığı açıklamada, hem hava hem de kara saldırılarının her gün yerel saatle saat 10.00 ve 13.00 arasında kesileceğini belirtti. Birleşmiş Milletler ise bunun yetersiz olacağını söyledi ve 48 saatlik aralar talep etti. Halep'te son günlerde yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Esed rejimi Rusya'nın hava desteğiyle Temmuz ayında muhaliflerin denetimindeki bölgeyi kuşatmaya almıştı. Muhalifler ise geçtiğimiz günlerde kuşatmayı kırmayı başarmıştı.

Kaynak: BBC, Yeni Şafak, Karar, NTV

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT