1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'te Ölüm Ya Soğuktan Ya “Varil Terörü”nden!
Halep'te Ölüm Ya Soğuktan Ya “Varil Terörü”nden!

Halep'te Ölüm Ya Soğuktan Ya “Varil Terörü”nden!

Esed rejiminin yoğun bombardıman altında tuttuğu Halep'te, atılan varil bombalarından daha çok soğuktan ölmektense çaresizlik içinde evlerinde kalmayı tercih eden siviller etkileniyor.

A+A-

Halep'te yaşayan aktivist Hamza Ebu Bekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejiminin, son günlerde arttırdığı varil bombası saldırılarıyla Suriye halkına, "Eğer soğuktan ölmezseniz, siz ve çocuklarınız evlerinizde öleceksiniz" şeklinde mesaj vermeye çalıştığını ifade etti.

Bekir, Esed rejiminin muhalifleri kucaklayan halka yönelik baskı uygulama hedefiyle sivilleri öldürdüğünü dile getirerek, "Ancak rejim güçleri bunu başaramayacak. Başarabilseydi daha önce yapardı. Rejime karşı direniş 3 senedir devam ediyor, mevcut yönetim düşene kadar da devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Soğuktan Kurtulan Bombayla Ölür"

Şam yönetiminin büyük yıkım ve can kaybına yol açan saldırılarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Halep Televizyon Kanalı Haber Müdürü Nesimet el-Halebi de, son günlerde Halepliler arasında, "Soğuktan sağ kurtulan bombayla ölür" sözünün yayıldığını söyledi.

Şehirde artık güvenli bir yer kalmadığını, mekan ayrımı gözetmeksizin her yerin bombalandığını kaydeden Halebi, "Halep'te bombalanan yerleri gören biri, halka yönelik sistematik bir saldırı olduğunu anlar. Bölgeler birbiri ardına temizleniyor. Bombardıman, yaygın kanaatin aksine kesinlikle tesadüfi değil" diye konuştu. 

Şam yönetiminin son saldırılarının arkasında açık bir siyaset bulunduğu görüşünü de dile getiren Halebi, "Rejim, muhaliflerin denetimindeki bölgeleri boşaltmak, kendi denetimindeki bölgelerden ayırmak, bir çöle dönüştürmek istiyor" dedi. Halebi, "Ya Esed ya da ülkeyi yakarız" şiarıyla hareket eden rejimin uygulamalarının bölünmüş bir Suriye'nin zeminini hazırladığını ve halkı "rejim karşıtları" ve "yanlıları" olarak böldüğünü belirtti.

FOTO GALERİ >>>

 

HABERE YORUM KAT