1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep’te İranlı Subay Esir Alındı
Halep’te İranlı Subay Esir Alındı

Halep’te İranlı Subay Esir Alındı

Halep'te 80. Tugay'ın içinde ve çevresinde 4 günden bu yana yoğun çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar sırasında İranlı bir subay muhaliflerce esir alındı.

A+A-

Suriye'nin ikinci büyük şehri Halep'te, Hizbullah ve Şii Ebu Fadıl Abbas desteğindeki rejim güçlerinin muhaliflerin elindeki 80'inci Tugayı geri almak için başlattıkları büyük saldırılar devam ediyor. Rejim güçlerinin bazı bölümleri aldığı haberleri geliyor.

Çatışmalar esnasında bir İranlı subayın muhaliflerce esir alındığı öğrenildi.  

Tevhid Tugayı medya sorumlusu Salih Anadani, Halep'te 80. Tugayın içinde ve çevresinde 4 günden bu yana yoğun çatışmaların yaşandığını ve rejim güçlerinin tugayın büyük bir bölümünün kontrolünü sağladığını belirterek, "Tugay çevresinde yaşanan çatışmalarda Tevhid Tugayı 4 şebbiha refakatinde olan bir İranlı subayı esir aldı" dedi.

Çatışmalar Yoğun

Silahlı muhaliflerin rejim güçlerinin saldırılarına yerli yapımı füze, havan topu ve tanklarla karşı koyduğuna değinen Anadani, Tevhid Tugayı'nın savaş uçaklarına doçkalarla karşılık verdiğini ve yaşanan şiddetli çatışmalar dolayısıyla bölgeden yoğun siyah dumanların yükseldiğini söyledi.

Hizbullah ve Şii Ebu Fadıl Abbas desteğindeki Esed güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan 80'inci Tugay'a saldırdığını ifade eden Anadani, "Şam yönetimine bağlı güçler, Halep Uluslararası Havaalanı ile Neyrab Askeri Üssü'ne yakın olması nedeniyle tugaya büyük önem veriyordu. Bu yüzden rejim güçleri tugayın muhaliflerin elinde kalmasını istemediğinden bölgeye ağır silahlarla saldırdı" diye konuştu.

"Esed güçleri, tugayın denetimini sağlamak için 4 savaş uçağıyla kara birliklerine destek veriyordu" diyen Anadani, bölgede yaşanan çatışmalarda silahlı muhaliflerin çok sayıda tank ile zırhlı aracı imha ettiğini ve onlarca askeri de etkisiz hale getirdiğini kaydetti.

Tugay çevresinde yaşanan çatışmalarda Tevhid Tugayı'ndan 40'tan fazla savaşçının şehit düştüğünü anlatan Anadani, tugayın rejimin eline geçmemesi için kentteki diğer muhalif tugay ve birliklerin beraber hareket ettiğini belirtti.

Muhaliflerin kontrolünde olan Halep'in Sefira beldesi ile Tel Aran köyünün rejim birliklerince tekrar ele geçirildiğini vurgulayan Anadani, Suriye ordusuna bağlı birliklerin Halep'in Seyf el Devle, Salahaddin, Amiriye ve Mesakin Hanun bölgelerine ağır silahlarla saldırdığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum