1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Halep'te Doğduk, Halep'te Öleceğiz" Demişlerdi
"Halep'te Doğduk, Halep'te Öleceğiz" Demişlerdi

"Halep'te Doğduk, Halep'te Öleceğiz" Demişlerdi

Yeni Şafak muhabirine “Halep'te doğduk, Halep'te öleceğiz” diyen pazar yerindeki esnafa ve alışveriş yapanlara dün bomba yağdı. Esed rejimine ait savaş uçaklarının saldırısında 10 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Yeni Şafak'ın, geçtiğimiz şubat ayında gittiği Esed ve Rusya güçlerinin yoğun hava saldırılarına maruz kalan Halep'teki pazar yeri dün bombaların hedefi oldu. Büyük bir ısrarla şehirde yaşamayı sürdüren ve “Halep'te öleceğiz” diyen pazar yeri esnafının çoğu Esed'in bombalarının kurbanı oldu. Halep'te sivil savunma yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Esed rejimine ait bir savaş uçağının Halep'in doğusunda, direnişçilerin kontrolünde olan Sahur semtindeki pazar yerine saldırdı.

Çocuk ve Kadınları Katlettiler!

Bombardımanın ardından çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 10 sivilin hayatını kaybettiği, 30 kişinin de yaralandığı ifade edilirken yaralıların ambulanslarla bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı dile getirildi. Saldırı bölgesinde büyük maddî hasarın meydana geldiğini aktaran yetkililer, savaş uçaklarının kentin farklı bölgelerine de saldırdığını iletti.

Esnaf Yasadığı Toprağı Terk Etmek İstemiyordu

Yeni Şafak'ın 10 Şubat'ta manşetine taşıdığı saldırının olduğu pazar yeri ve esnafı, yaşadıkları topraklardan ayrılmak istemediklerini anlatıyordu. O günlerde henüz Birleşmiş Milletler'in yürürlüğe koyduğu ancak hiçbir zaman uygulanmayan “sözde” saldırmazlık anlaşması gündemde değildi. Handerat ve Şeyh Maksud cephelerinde Esed rejimi ile şehrin dış dünyaya açılan son kapısı olan Kastillo Yolu'nu kapatmak isteyen PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin militanları ve direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor ve gelişmiş savaş uçakları direniş mevzilerine şiddetli hava bombardımanları gerçekleştiriyordu.

“Şehrimizden Çıkmayacağız”

O günlerde 2012 yılından bu yana bombardıman nedeniyle büyük yıkıma uğrayan Halep'in merkezindeki pazar yerinde, savaşa rağmen şehirden ayrılmak istemeyen sivil Halepliler, yüzlerce yıllık tarihî birikime sahip yurtlarından çıkmayacaklarını güçlü ifadelerle vurgulamışlardı.

“Korkan Gitsin”

Pazarda ayakkabıcılık yapan Muhammed, “İnşallah Halep'i terk etmeyeceğim. Korkan gitsin. Allah'ın takdir ettiği olur. Ne istiyorlar, gidip mülteci kamplarında pisliğin, çamurun içinde mi yaşayalım? Evet, günde yüzlerce füze buraya düşüyor ama bu beni korkutmuyor. Şehirden ayrılabileceğim ihtimali beni Rusya füzelerinden daha çok korkutuyor.” demişti.

“Halep’ten Çıkmayacağız”

Nesrin isimli Suriyeli de Halep'ten çıkmamaya kararlı olduğunu şöyle anlatmıştı: “Burada yaşıyoruz ve mutluyuz. Beşşar füzeler ve variller gönderse bile biz burada iyiyiz. Burası kuşatılsa dahi biz burayı terk etmeyeceğiz. Halep'ten çıkmayacağız.”.

“Babamın Yurdunu Neden Bırakayım?”

Pazarda meyve satan Müslema da “Şehre düşman postalı girmeden buradan çıkmayacağız.” demişti.

Başka bir yaşlı kadın da “Giden gitsin, ben kalacağım. Babamın yurdunu neden bırakayım?” diyerek duygularını anlatmıştı.

Siviller Esed Rejimi ve Rusya’nın Hedefinde!

Esed güçlerinin daha önce Halep'te direnişçilerin denetiminde olan bölgelere Scud füzesiyle, ardından helikopterlerden atılan varil ve vakum bombalarıyla saldırması nedeniyle yüz binlerce sivil evlerini terk ederek “güvenli bölge”ye göç etmek zorunda kaldı.

Kent merkezinde Esed rejiminin yoğun hava saldırıları sebebiyle birçok semtte kimse kalmazken rejim, direnişçilerin olduğu bölgelere elektrik ve su vermiyor.

Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçakları Halep'te halkın toplu olarak bulunduğu yerlerle pazar yerlerine saldırıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT