1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'te Direnişçiler ile IŞİD Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor
Halep'te Direnişçiler ile IŞİD Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor

Halep'te Direnişçiler ile IŞİD Arasında Şiddetli Çatışmalar Yaşanıyor

Suriye'de Halep kentinin kuzey bölgelerinde Direniş güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

A+A-

Suriye'de Halep kentinin kuzey bölgelerinde direniş güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve bazı köylerin çatışmalar nedeniyle tamamen boşaltıldığı bildirildi.

Halep'in kuzeyinde IŞİD'e karşı mücadele için kurulan ortak operasyon merkezinin üyesi Mamun Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin kuzeyindeki Soran nahiyesi ile Mari ilçesinin güneyindeki Umm'ul Kura ile Um Hoş köyleri çevresinde direniş güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

IŞİD'in Halep'e yardım giden yolları kesmek istediğini ifade eden Hatib, "IŞİD, Azez'e saldıracağını açıkladı. Bu bir taktik. direnişçileri Azez'e yönlendirip Mari'ye saldırmak istiyor. Çünkü Mari direnişçilerin insan kaynağı. Bu kaynağı kurutarak Halep'e yönelmek isteyen örgüt, eğer burayı alırsa Azez ve Halep'in denetimini rahatlıkla sağlamış olur" dedi.

"Rejim, Halep'in kuzeyinde 'düşmanımın düşmanı dostumdur' taktiğini uyguluyor"

Rejimin bölgede direnişçilerin denetimindeki ilçe, belde ve köyleri savaş uçakları ve helikopterlerle bombaladığına işaret eden Hatib, "Rejim Halep'in kuzeyinde 'düşmanımın düşmanı dostumdur' taktiğini uyguluyor. IŞİD, tüm birliklerini Rakka kentinde Halep'in kuzeyine kadar rahatlıkla getirirken rejimin ve koalisyon güçlerinin hiçbir saldırısına uğramıyor. Sadece direnişçilerin denetimindeki bölgeler saldırıya uğruyor" ifadelerini kullandı.

Direnişçilerin ortak bir operasyondan yönetilmeleri halinde IŞİD'in bölgede yeri olmayacağını söyleyen Hatib, "Örgütün Halep'in kuzeyinde ilerlemesi direnişçileri yavaş yavaş bir çatı altında toplamaya zorladı. Bunun önümüzdeki günlerde tıpkı İdlib ve Cisr eş-Şugur'da olduğu gibi olumlu sonuçlarını alacağız. Eğer tek bir çatı altında birleşirsek IŞİD'i Rakka'ya kadar değil, Musul'a kadar geri püskürtebiliriz" diye konuştu.

"Halk, IŞİD saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalıyor"

Bu arada Şam Cephesi'nin (Cephe'tul Şamiyye) basın sorumlularından Ebu Muhammed Nasır da kendilerine bağlı birliklerin Mari ilçesinin güneyinde yer alan Um Hoş köyü çevresindeki IŞİD mevzilerine tank, doçka ve havan toplarıyla saldırılar düzenlediğini vurguladı.

Direniş güçlerinin saldırılarında IŞİD saflarında kayıpların yaşandığını aktaran Nasır, "6 bin nüfuslu Um Hoş köyünde halk IŞİD saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalıyor. IŞİD'in saldırısında köyde 3'ü çocuk bir ailenin tüm fertleri öldü" şeklinde konuştu.

Um Hoş köyünde yaşayan halkın Azez ve Halep'in kuzeyindeki güvenli bölgelere gittiğine işaret eden Nasır, köy çevresinde Şam Cephesi'nin Birinci Alay (Fevc'ul Evvel) ve Feylek eş Şam tugaylarını takviye birlik olarak gönderdiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum