1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep’te Çatışmalar Şiddetlendi
Halep’te Çatışmalar Şiddetlendi

Halep’te Çatışmalar Şiddetlendi

Halep’in kuzeyindeki Merkez Cezaevi yönünde ilerleyişini sürdüren rejim kuvvetleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

2013 yılı Ekim ayında Sifira bölgesini ele geçiren Esed güçleri, ardından Halep Havalimanı ve Halep merkeze 4 kilometre mesafede bulunan Nekkarin’de de kontrolü sağladı.

Halep’in kuzeyden kuşatılması hedeflenen saldırılarda nihai hedef olan Halep Merkez Cezaevi önlerine kadar ilerleyen Esed’e bağlı birliklerle direnişçiler arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.  

Hizbullah, Asaeb Ehlul Hak ve Ebul Fadıl Abbas Tugaylarının da destek verdiği Esed güçleri yoğun hava bombardımanının ardından açtıkları koridorda önce Biric köyünü ele geçirdi.

Esed güçleri ardından Heylan köyüne saldırı başlattı. Halep Merkez Cezaevi ile bir buçuk ila 2 kilometre mesafede bulunan Heylan köyünde yoğunlaşan çatışmalar çarşamba gece yarısından sonra şiddetlendi.

Gün içerisinde iki zırhlı araçla cezaevine giren rejim askerleri çektikleri görüntüleri Suriye resmi televizyonunda kontrolün kendilerinde olduğu yönünde haberlerle duyurdu.

Direnişçiler ise cezaevi çevresinde halen kontrolün kendilerinde olduğunu çatışmaların sürdüğünü belirtiyor.

Direniş mevzilere yönelik hava bombardımanı kesintisiz olarak sürerken Direnişçi gruplardan Ebu Amara Tugayı komutanı Muhenna Ceffale Ebu Bekri bu durumun ortaya çıkmasında yüzde 75 hava bombardımanının etkili olduğunu ifade etti.  

Başta İslami Cephe, Nusra Cephesi, Ceyşül Mücahidin olmak üzere bölgede birçok direniş grubu çatışmalara aktif olarak katılıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum