1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Halep’te Büyük Bir Katliam Yaşanıyor!"
Halep’te Büyük Bir Katliam Yaşanıyor!

"Halep’te Büyük Bir Katliam Yaşanıyor!"

Suriye'nin Halep kentinde yaralanan El-Cezire'nin Ankara Muhabiri Ömer Haşram, “Orada bir kıyım var, katliam yapılıyor. O katliamı yansıttığım için mutluyum ama bizi hedef aldıkları için üzgünüm” dedi.

A+A-

Halep kentinde yaralanan ve Gaziantep’e getirilerek tedavisi süren El-Cezire'nin Ankara Muhabiri Ömer Haşram, “Orada bir kıyım var, katliam yapılıyor. O katliamı yansıttığım için mutluyum ama bizi hedef aldıkları için üzgünüm. Beni yaralanmamdan daha çok Halep'in durumu üzdü” dedi.

Gaziantep'te tedavi gördüğü hastanede tedavisi devam eden Haşram, gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık durumunun yavaş yavaş iyiye gittiğini belirtti.

Vücuduna 4 şarapnel parçasının isabet ettiğini ve şu anda durumunun iyi olduğunu, tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Haşram, şöyle devam etti: “Beni yaralanmamdan daha çok Halep'in durumu çok üzdü. Halep'i çok iyi tanıyan bir gazeteciyim, daha önce belgeselini çekmiştim. Çok güzel bir şehir ama maalesef ben orada sadece yıkılmış binalar, parçalanmış cesetler, aileler... Bölgeye dakika başı bomba düşüyor. Ben hiçbir askeri hedefin vurulduğunu görmedim. Sadece normal insanların oturduğu binaların üstüne düşüyor. Biz bunu gördük, gözlemledik.” Haşram, gerçekleri kamuoyuna aktarmak istediklerini, dolayısıyla riske girdiklerini vurguladı. Halep'in yaklaşık yüzde 60'ını gezdiklerini dile getiren Haşram, şöyle konuştu: “Silahlı kişiler Halep'i kurtarmaya çalışıyor. Ama maalesef gelişmiş helikopterler, füzeler ve çeşitli top bataryalarıyla saldırı düzenleniyor. İki gece geçirdik, hiç uyuyamadık. Sürekli top sesleri, sürekli yıkım vardı. Son gece bizi hedef aldılar. Yarım saat içinde 3 defa bize saldırdılar ve üçüncü de bizi vurdular. Birincide 10 metre uzaklığa düştü bir evi yıktı, biz yelek giydiğimiz için kurtulduk. İkinci kez de başımın üstünden füze geçti, o da yakına düştü, kurtulduk. Üçüncü kez arabaya binmek üzereyken top mermisi düştü ve bagajı delerek, yeleğin aralarından giren 4 şarapnel parçası oldu.”

“Oradaki durum cehennem”

Haşram, Halep'te kaldığı son 2-3 günde çok zor şartlarda yaşadıklarını, morallerini ve sinirlerini bozan bir ortamda bulunduklarını, “Oradaki durum hakikaten cehennem diyebilirim” ifadelerini kullandı. Haşram, Suriye'deki gözlemlerini ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bizi vurmalarını anlıyorum. Rejim bize kızmıştı. Çünkü oradan canlı yayın yaptık, insanların yaşadıklarını anlattık. İnsanlar zaten feryat ediyor, 'gelin yardım edin' diye çağırıyorlar. Ayrımsız çocuk kadın demeden öldürüyorlar. Gördüğümüz kadarıyla plansız bir bombardıman... Yani halkın parasıyla alınan silahlar halka karşı kullanılıyor. Biz ve bizim gibi gazeteciler oraya girmeli, o gerçeği yansıtmalı. Orada bir kıyım var, katliam yapılıyor. O katliamı yansıttığım için mutluyum ama bizi hedef aldıkları için üzgünüm.” Öte yandan hastanede tedavisi devam eden Haşram'ı, eşi Mediha ve meslektaşları da yalnız bırakmıyor.Halep’te vücuduna 4 şarapnel parçası isabet eden El-Cezire'nin Ankara Muhabiri Ömer Haşram, “Halep'i çok iyi tanıyan bir gazeteciyim, daha önce belgeselini çekmiştim. Çok güzel bir şehir ama maalesef ben orada sadece yıkılmış binalar, parçalanmış cesetler, aileler gördüm” dedi. (Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT