1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Halep’te Bir Haftada Bin Kişi Hayatını Kaybetti”
“Halep’te Bir Haftada Bin Kişi Hayatını Kaybetti”

“Halep’te Bir Haftada Bin Kişi Hayatını Kaybetti”

Suriye’de insanî yardım çalışmaları yapan Beyaz Baretliler Başkanı Salih, “Halep halkı ölümünü bekliyor ve uluslararası toplum sessiz. Son bir haftada yaklaşık bin kişi hayatını kaybetti.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Suriye’de insanî yardım çalışmaları yapan Beyaz Baretliler Başkanı Raed Salih, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’da yaptığı konuşmada Halep’te yaşanan insanlık dramını Amerikan yönetiminden temsilcilere ve gazetecilere anlattı.

Halep’te sivillerin artık saklanacak yeri dahi kalmadığını vurgulayan Raed Salih, “Halep halkı ölümünü bekliyor ve uluslararası toplum bu konuda sessiz. Son bir hafta içerisinde yaklaşık bin kişi hayatını kaybetti.” dedi.

“Sâdece 30 Doktor Kaldı”

Suriye’de hava saldırıları sonrasında enkaz altında kalan yaralıları kurtarma operasyonları yapan Beyaz Baretliler’in Başkanı Raed, hava saldırılarının hedeflerinde kendilerinin de olduğunu, Halep’teki son saldırılarda 19 tane ambulans araçlarının hedef alındığını, şu anda Halep’te sâdece 30 doktor kaldığını bildirdi. Beyaz Baretliler adına çalışan 120 gönüllü olduğunu söyleyen Raed, son saldırılarda bu gönüllülerden 12’sinin yaralandığını kaydetti.

“Rusya Saldırıları Başladıktan Sonra Sivil Ölümleri Arttı”

Salih konuşmasında, Rusya’nın Halep bölgesinde gerçekleştirdiği hava saldırılarına da değindi.

Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları başlatmasından sonra Suriye’de sivil ölümlerinin arttığını belirten Raed Salih, kurtarma operasyonları sırasında enkaz altında gördükleri hayatını kaybetmiş kişilere dokunamadıklarını ve bütün enerjilerini yaralılar için harcadıklarını anlattı.

Salih, yaralılara müdahale noktasında gerek lojistik anlamında gerekse kuşatmalardan dolayı yeterince yardım edemediklerinden şikâyet ederek, yaralıları Türkiye’ye götürmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Türkiye Yolladığımız Yaralılara Kapısını Açıyor”

Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Raed Salih, Türkiye ile yakın ilişki içerisinde olduklarını ve birçok anlamda destek gördüklerini dile getirdi. Salih, “Türkiye hükümeti yaklaşık 3 milyon Suriyeliye yardım ediyor ve biz bundan dolayı minnettarız. Türkiye aynı zamanda bizim yolladığımız yaralılara kapısını açıyor ve bu bizim şu ânda en fazla ihtiyaç duyduğumuz konudur.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT