Halep’in Özgür Kadınları “Ayşe Ana Tugayı”nı Kurdu

06.01.2015 17:42
Halep’in Özgür Kadınları “Ayşe Ana Tugayı”nı Kurdu
Kocalarını ve çocuklarını kaybeden Halep'in özgür kadınları, rejime karşı savaşmak için yeni bir silahlı birlik kurdu: Ayşe Ana Tugayı...

Suriye'de Beşşar Esed güçlerinin saldırılarında kocalarını ve çocuklarını kaybeden kadınlar, Esed rejimine karşı savaşmak için yeni bir silahlı birlik kurdu. Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te Özgür Suriye Ordusu'na destek vermek için savaşan silahlı kadınlar kendilerini "Ayşe Ana Tugayı" olarak nitelendiriyor.

İsimlerini Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'den alan kadınlar, asker üniforması giyiyor ve Halep sokaklarında ellerinde kalaşnikofla dolaşıyorlar.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre Silahlı kadınlar kentte özellikle kontrol noktalarında görev yaparken, Esed ordusuna karşı şehrin savunmasını da yapıyor.

Haberde, Ayşe Ana Tugayı"nı oluşturan kadınların savaş öncesinde üniversite öğrencisi, çalışan ya da ev kadını oldukları ancak şimdi keskin nişancı olarak cephede savaştıkları belirtildi. Silahlı kadınlar aynı zamanda cephede kurulan hastanelerde, yaralılara yardım ediyor.

Ayşe Ana Tugayı kurucusu Umm Omer, Esed rejimine bağlı askerleri Halep'in Salahaddin mahallesinde durdurduklarını ve geri püskürteceklerini söyledi. 

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi01.jpg

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi02.jpg

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi03.jpg

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi04.jpg

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim