1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep’in Merkezi Artık Hür Ordunun Elinde (Video)
Halep’in Merkezi Artık Hür Ordunun Elinde (Video)

Halep’in Merkezi Artık Hür Ordunun Elinde (Video)

Özgür Suriye Ordusu Halep kalesini ve Halep ana merkezini ele geçirdi.

A+A-

25 Filistinli Şehit Oldu

Yermük Mülteci Kampında Esed güçlerine karşı savaşan 25 Filistinli direnişçi şehit oldu.

Perşembe Günü 130 Suriyeli Katledildi

Baas ordusunun, muhaliflerin yoğun olduğu kentlerde hava destekli ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda açılan ateşte hayatını kaybedenlerin sayısının 130'a yükseldiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esed güçlerinin başkent Şam'ın çeşitli semtlerinde helikopterlerle düzenlediği saldırılarda 35 kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti.

Örgüt, ülkenin güneyindeki Ürdün sınırında bulunan Dera'da 28, İdlib'te 19, Humus'ta 17, Halep'te 13, Deyru'z Zor'da 10 ve Hama'da 8 olmak üzere ülke genelinde gerçekleşen Esed güçlerinin saldırılarında 130 Suriyeli hayatını kaybetti.

Esed güçlerinin Şam'ın Doğu Guta, Ayn Terma, Zemelka, Mudamiyet eş Şam ve Haresta'da hava destekli ve ağır silahlarla düzenlediği baskınlarda bölgeye atılan roket ve havan mermilerinin yerleşim yerlerine düşmesi sonucu ölü ve yaralıların olduğunu aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi, kentin Tadamun, Aseli ve Yermük bölgesinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını kaydetti.

Halep, Hama, Deyr'uz Zor ve Dera kentinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığını aktaran Konsey, Dera kentinde ülkedeki olaylar nedeniyle yüzlerce kişinin Ürdün'e kaçmaya çalıştığını ve kaçanların Esed güçlerince açılan ateş sonucu yaralandıklarını duyurdu.

Konsey, Humus'un Telkeleğ beldesinde ordunun tanklarla düzenlediği saldırılarda onlarca kişinin yaralandığını ve bazılarının durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Özgür Suriye Ordusu Halep'in merkezini ele geçirdi

Özgür Suriye Ordusu, Esed güçlerine karşı gerçekleştirdiği operasyonla Halep ana merkezini ve Halep kalesini ele geçirdi.

Esed'den Şam'a Saldırı: 50 Ölü!

Esed çetesine bağlı birlikler Şam'da bir katliam yaptılar.

Esed'e bağlı birlikler, Suriye'nin başkenti Şam'da 50 sivili muhalif oldukları iddiasıyla katletti. Muhalifler, Şam'ın Cedet Artuz ve Yalda semtlerindeki kurbanların büyük bölümünün, muhalif oldukları şüphesiyle öldürüldüklerini kaydetti.

Başkentin yanı sıra Suriye'nin kuzeyinde ülkenin en büyük kenti Halep'in kontrolünü sağlamaya çalışan hükümet güçleri ile muhalifler arasında yoğun çatışmalar devam ediyor.
 

825 Suriyeli Türkiye'ye sığındı

Aralarında 4 yaralının bulunduğu 825 Suriyeli, Türkiye'ye sığındı.

Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyleri sınırına gelen, arasında kadın ve çocukların bulunduğu 825 Suriyeli, Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

Güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınan Suriyeliler, Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi.

Grupta bulunan 3'ü albay, 2'si üsteğmen 25 asker ve aileleri Apaydın Kampı'na, diğer Suriyeliler ise Şanlıurfa'ya gönderildi.

Halep kentine bağlı köylerde çıkan çatışmalarda silahla yaralandığı belirtilen 4 Suriyeli de ambulanslarla alınarak Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.  

 

2 Ağustos Perşembe Günü Suriye’den Dünyaya Yansıyan Görüntüler

HALEP

ŞAM

HUMUS

IDLİB

DERA

HAMA

HABERE YORUM KAT

3 Yorum