1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Halep'in Düşmesi Esed'i Bitirir'
'Halep'in Düşmesi Esed'i Bitirir'

'Halep'in Düşmesi Esed'i Bitirir'

Halep Askeri Meclis Başkanı Zahir Sakit, muhaliflerin Halep'te istihbarat merkezini ele geçirmelerinin ardından rejimin ikmal yolunun kesildiğini söyledi. Al Jazeera'ye konuşan Sakit, ‘Halep’in düşmesi rejimin iflası olur’ dedi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Son bir ay içerisinde İdlib şehrini ele geçiren ve Dera kırsalında önemli ilerleme kaydeden Suriyeli muhalifler, Suriye’nin ikinci en büyük kenti olan Halep’te de Şam rejiminin stratejik noktalarına yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Halen yüzde 50’sinin Esed rejimi tarafından kontrol edildiği kentin muhalif bölgelerine yönelik hava ve karadan yürütülen bombardımanlar devam ediyor. Son bir buçuk yılda yoğunlaşan varil bombardımanlarından dolayı nüfusun büyük bir bölümü Türkiye’ye göç ederken önemli bir kısmı da sınıra yakın kamplara yerleşmiş durumda.

Halep Askeri Meclis Başkanı Zahir Sakit, Halep’te rejimin askeri varlığı açısından büyük önem arz eden Muhaberat Ceviyye’nin (Hava İstihbarat Merkezi ) muhalifler tarafından ele geçirilmesinin ardından yaşanan gelişmeleri Al Jazeera Türk’e değerlendirdi.

Suriye ordusunda kimyasal silahlar konusunda üst düzey görevlerde bulunduktan sonra iki buçuk yıl önce muhaliflere katıldığını belirten General Zahir Sakit, Halep’i özgürleştirmek adına aylardır çalıştıkları bir proje olduğunu ve Halep’teki istihbarat merkezinin ele geçirilmesinin de bu projenin bir parçası olduğunu söyledi. Zahir Sakit ayrıca Halep’in tamamında kontrolü sağlamaları halinde Esed rejimi tarafından kendilerine yönelik büyük çapta kimyasal silah kullanılacağından endişe duyduklarını belirtti.

‘İdlib’de de benzeri yaşandı’

Benzer durumun İdlib’de yaşandığına dikkat çeken Zahir Sakit, uluslararası toplumun artık bu konuda inisiyatif alması gerektiğini söyledi. Sakit şöyle konuştu:

“İdlib’i kaybetmesi Esed’i çılgına çevirdi, şu an Birleşmiş Milletler’den yetkili kişilerle birlikte İdlib’den alınan numuneleri topladık ve gerekli analizler yapılıyor. Şayet Halep’te benzer bir durum yaşanırsa bu felaket olur. Çünkü Halep’te halen 100 binlerce insan yaşıyor. Şehrin büyük bir bölümü harap edildi ve geri kalan kısmı da aynı riski taşıyor. Bu aşamada dört yıldır Suriye halkını umursamayan dünyanın artık harekete geçmesini istiyoruz.”

‘Halep’in düşmesi rejimin iflası olur’

Halep’in tarih ve kültürel değerler açısından bir dünya şehri olduğuna dikkat çeken Halep Askeri Meclis Başkanı bununla birlikte sanayi ve ekonomik işlevi açısından Halep’in Suriye’nin can damarı olduğunu söyledi.

“Sadece Suriye için değil tüm Ortadoğu için Halep en büyük üretim merkezidir. Suriye genelinde ekonomik devinimin %70’i Halep merkezlidir. Şayet rejim Halep’ten çekilmek zorunda kalırsa bu aynı zamanda onun resmi olarak iflasını ilan etmesi anlamına gelecektir. Bu durumun yol açacağı tahribata psikolojik etkenleri de dâhil edersek Esed ordusu büyük bir çözülme yaşar ve rejim biter.”

‘Halep’te rejim güçlerinin ikmal yolları kesildi’

Bir buçuk yıl önce rejim ordusu tarafından Halep’in kuşatılması için başlatılan operasyon sonucu 2014 yılı Kasım ayından buyana Halep’te muhalif bölge ile dış dünyanın bağlantısı iki buçuk kilometrelik dar bir koridor olan Kastillo Geçidi’nden sağlanıyor.

General Sakit, Leyramon ve Handarat arasında sıkışan muhaliflerin durumunun Muhaberat Ceviyye’nin alınması ile değiştiğini söyledi.

“Rejim ve Halep bağlantısı İdlib ve Hanasır-Hama yolu üzerinden sağlanıyordu. İdlib güzergâhı artık tamamen bizim. O bölge temizlendi ve geriye tek bir seçenek olarak Hanasır-Hama yolu kaldı. Dün itibariyle bu geçiş hattında 4 noktaya saldırı düzenledik ve rejim tarafının bağlantı şansını ortadan kaldırdık. Şu an Şam rejimi Halep içerisinde bulunan birliklerine yalnızca hava yolu ile ikmal sağlayabiliyor.”

‘Ordu panik halinde’

Ordunun, Leyramon, Kefernaha, Handarat hattına saldırıp ulaşım koridorunu kapatmaya hazırlandığını ancak kendilerinin önce davranarak Muhaberat Ceviyye’ye operasyon başlattıklarını belirten Sakit şöyle devam etti:

“Hamdolsun başarılı da olduk. Şu an karşı taraf moral olarak çökmüş durumda. Her an büyük bir saldırı yapıp şehrin tamamını ele geçirmemizden korkuyorlar. Bu durum onlarda büyük bir paniğe sebep oldu ve şu ana kadar ulaştığımız son rakamlara göre 20 General ve daha alt rütbede birçok subay aileleri ile birlikte Lazkiye’ye geçti.”

‘Halep özgürleşirse tersine göç başlar’

İç savaş öncesi Halep’te 6 buçuk milyon insanın yaşadığını kaydeden Zahit Sakit, “Halep’i özgürleştirecek asker sayısına sahibiz. Gerekli altyapımız hazır. Şayet silah ve mühimmat eksiğimizi de tamamlayabilirsek çok değil birkaç günlük zaman zarfında Esed güçleri Halep’i terk etmek zorunda kalır” diyor.

Zahir Sakit’e göre, “Halep komple özgür olduğunda Türkiye’de yaşayan yüz binlerce Halepli de tekrar şehrine dönecek ve şehirde hayat yeniden canlanacak.” Sakit Türkiye ile ilgili de şu ifadeleri kullanıyor:

“Bizim menfaatsiz destekçimiz olan Türkiye dört yıldır tüm dünyaya insanlık dersi verdi. Sivillerimizi ölümden ve büyük bir katliamdan korudu. Gelinen noktada biz yeniden şehirlerimizi Esed zulmünden kurtarıp kendi geleceğimizi inşa etmek istiyoruz. Bu sayede dört yıllık sürgün ve zorunlu misafirlik de son bulacak.”

‘Uçaksavar istiyoruz’

Rejim askerlerinin Halep’ten çekilme esnasında girişebilecekleri muhtemel katliam ve tahribatlar olabileceğine dikkat çeken General Sakit, “Bunu da bizim üzerimize atarak kendilerini temize çıkarmakta tereddüt etmeyeceklerini biliyoruz” diyor ve ekliyor:

“Halep devrimin başkenti olma özelliği taşıyan bir kent. Esed’in işgali bittikten sonra güvenliği sağlama amacı ile oluşturulacak polis gücü dışında tüm silahlı birlikler şehirden çıkarılacak. Halkın seçtiği sivil bir idare oluşturarak Halep’te hayatın normale dönmesini sağlayacağız. Tek bir isteğimiz havadan yürütülen katliamlara artık bir çözüm bulunması. Bize acilen uçaksavar verilmeli ve çocuklarımızın daha fazla öldürülmesine seyirci kalınmamalı. Suriyeliler yeniden evlerini ve şehirlerini inşa edecekler kimsenin bundan kuşkusu olmasın.”

‘Esed tarafına gitmek isteyen sivillere dokunulmayacak’

Rejime ait bölgede yaşayan sivillerin zarar görmemesi adına tüm gruplarla anlaştıklarını belirten General Sakit, “Esed’in askeri varlığı sona erdiğinde bizimle kalmak yerine, Esed güçleri ile çekilmeyi tercih eden siviller hiçbir biçimde zarar görmeyecek ve de geçişlerine izin verilecek” diyor.

Halep Askeri Meclis Başkanı, bu amaçla Neyrab Havalimanı yolunun tahsis edildiğini ve sivil geçişleri için bu yolun kullanıma açık tutulacağını ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT