1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep’e Kimyasal Bomba Atıldı
Halep’e Kimyasal Bomba Atıldı

Halep’e Kimyasal Bomba Atıldı

Halep'te düzenlenen kimyasal saldırıda çok sayıda ölü olduğu bildiriliyor.

A+A-

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddia edildi. Saldırıda 26 kişinin öldüğü bildiriliyor.

"UZUN MENZİLLİ FÜZELERLE DÜZENLENDİ" 

Hür Suriye Ordusu'ndan üst düzey askeri bir yetkili Esed güçlerinin Halep yakınlarındaki kimyasal saldırıyı uzun menzilli füzelerle düzenlediğini söyledi.

Halep’ten gelen bilgiler saldırıya maruz kalanların solunum güçlüğü çektiği yönünde.

Saldırıda klorin gazı kullanıldığı iddia ediliyor. 

Bölgede bulunan Reuters fotoğrafçısının telefonla geçtiği bilgilerde insanların sokaklarda ve evlerinde hayatlarını kaybettikleri ifade edildi.

Esed rejiminden yapılan açıklamada her zamanki gibi bu saldırının muhalifler tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

"KİMYASAL BAŞLIKLI SCUD FÜZESİ ATILDI"

Muhaliflerin bölgedeki komutanlarından Han El Assal yaptığı açıklamada Esed güçlerinin sabah saatlerinde kimyasal başlık taşıyan bir Scud füzesiyle Halep’i vurduğunu söyledi.

Muhalif komutan, "Rejim bu saldırısını bizim üzerimize yıkmak istiyor ancak biz böyle bir saldırı düzenlemedik" şeklinde konuştu.

HALEP'TE ZEHİRLENME VAKALARI GÖRÜLÜYOR

Yerel medya kentte nefes alma güçlüğü ve zehirlenme vakalarının görüldüğünü duyurdu.

Viyana‘da bulunan Kimyasal Silahları İzleme grubu ellerinde henüz Halep’te kimyasal silah kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

Suriye’de hükümet güçlerinin elinde büyük miktarda kimyasal silah olduğu önceden beri biliniyor.

Öte yandan Esed güçlerinin ülkenin çeşitli bölgelerine saldırısı sürüyor. Şam'ın Deraya semtinden gelen görüntülerde çevredeki binaların harabeye döndüğü göze çarpıyor.

Hükümet güçleri bölgedeki bir camiyi de harabeye çevirdi. Esed birliklerinin İdlib kentine düzenlediği saldırılarda da çok sayıda kişi yaşamını yitirirken birçok hastane, okul ve cami de kullanılamaz hale geldi.

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum