1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'e Altı Ayda 2 Bin 500 Varil Bombası (VİDEO)
Halep'e Altı Ayda 2 Bin 500 Varil Bombası (VİDEO)

Halep'e Altı Ayda 2 Bin 500 Varil Bombası (VİDEO)

Halep'te altı ayda Esed güçleri tarafından 2 bin 500 varil bombası atıldı. Saldırılar sonucu 1849 kişi katledildi.

A+A-

Suriye rejiminin, yaklaşık 6 ayda Halep'e 2500 varil bombası attığı, bu saldırılarda aralarında 700'den fazla kadın ve çocuğun olduğu 1849 kişinin öldüğünün tespit edildiği bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Halep medya sorumlusu Yasir Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 Şubat'tan bu yana ordunun Halep'te varil bombalı saldırılarıyla ilgili verileri topladıklarını belirtti.

Söz konusu tarihten bu yana Halep'e 2 bin 500 varil bombası atıldığını aktaran Ahmed, bu saldırılarda sonucunda 519'ü kadın, 240'tan fazla çocuk 1849 kişinin öldüğünü tespit ettiklerini kaydetti.

"Esad sistematik olarak Halep'i varil bombasıyla yıkmaya çalışıyor" diyen Ahmed, rejimin varil bombalarıyla halkın yoğun yaşadığı yerler ile çarşı, pazar ve toplanma yerlerini vurduğunu iddia etti.

Saldırıların dünyanın en eski kentlerinden biri olan Halep'i harabeye çevirdiğini dile getiren Ahmed, kentteki tarihi yerlerin yüzde 80'inin zarar gördüğünü, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde atılan varil bombaları nedeniyle, buradaki halkın da evlerini terk ettiğini anlattı.

"ESAD REJİMİ, VARİL BOMBALARIYLA İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR"

Ordunun bir yıldan bu yana Halep ve çevresinde, yönetim karşıtlarının denetimindeki bölgeleri "varil bombaları"yla vurduğunu ifade eden Ahmed, "Esad rejimi muhaliflere karşı kullandığı varil bombalarıyla insanlık suçu işliyor" dedi.

Ahmed, Şam yönetimine bağlı güçlerin sadece Halep'te değil muhaliflerin kontrolündeki şehir, ilçe, kasaba ve beldelerde benzer saldırılar düzenlediğini de sözlerine ekledi. (AA)

 

HABERE YORUM KAT