1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Halep ve Suriye Nerede?, Kobani'nin Güneyinde!"
"Halep ve Suriye Nerede?, Kobani'nin Güneyinde!"

"Halep ve Suriye Nerede?, Kobani'nin Güneyinde!"

Suriyeli aktivistler, dünya medyasının "IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarına ilgi gösterirken diğer bölgeleri görmezden gelmesine" tepki gösterdi.

A+A-

Suriye'nin Halep iline bağlı Kobani (Ayn el-Arap) kentinin IŞİD tarafından saldırıya uğraması üzerine medyanın sadece buraya yoğunlaşması ve diğer bölgelerinde olanları görmezden gelmesi, Suriyelilerin tepkiye neden oluyor.

Suriyeli aktivistler, sosyal medya üzerinden dünyanın ve medyanın Kobani'ye gösterdiği ilgiye, "Halep nerede? Suriye'de, Suriye nerede? Kobani'nin güneyinde" şeklinde eleştirel yaklaşımlarda bulunuyor. 

Aktivistler, bu eleştirel yaklaşımlarına sosyal medyada yer alan diyalogla da dikkati çekemeye çalışıyor. Diyalog, Batılı bir kişinin Halep ismini duyduktan sonra kentin nerede yer aldığını sormasıyla başlıyor. Kendisine Halep'in Suriye'de olduğu söylenen kişi bu sefer de Suriye'nin yerini soruyor ve "Suriye, Kobani'nin güneyinde" cevabını alıyor.

"Medya neden Kobani'ye yoğunlaştı?"

Suriyeli siyasi analist ve Suriye Genel Devrim Konseyi'ne (SRGC) bağlı "sirajpress.com" internet sayfasının editörü Muhammed Emin, "Uluslararası koalisyonun, IŞİD'e karşı operasyonlarını Arap sermayesinden finanse etmek amacıyla medyanın ilgisini Kobani'ye yoğunlaştırdığını" savundu. 

"Kobani'ye olan ilginin önemli sebeplerinden birinin de Ortadoğu'da jeosiyasi sınırların değişim süreci ve Kürt nüfusunun çoğunlukta yaşadığı bölgede bağımsız bir devlet kurma çabası olduğu" değerlendirmesinde bulunan Emin, "Kürt grupların, Türkiye sınırındaki El-Cezire, Kobani ve Afrin'de bağımsızlık için silah desteğine ulaşabilmek üzere IŞİD'le yürüttükleri savaşa dikkati çekmeye çalıştıklarını" öne sürdü. 

Emin, ayrıca medyanın ilgisini "yaygara koparma" olarak nitelendirerek, bunun Esed rejimine yasak silahlar kullanarak bazı bölgelerde yeniden kontrolü ele geçirme fırsatı doğurduğunu iddia etti. 

AA

HABERE YORUM KAT