1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep ve Şam Ağır Bombardıman Altında
Halep ve Şam Ağır Bombardıman Altında

Halep ve Şam Ağır Bombardıman Altında

Esed güçleri Suriye’de, savaş uçakları ile gün boyu saldırılarını sürdürdü.

A+A-

Esed güçlerine  ait savaş uçaklarının Halep'in Halavani bölgesindeki Sad Allavz'de bir market ve hastaneyi hedef alan saldırısında çok sayıda evin yıkıldığını ve enkaz altında yaralıların olduğu bildirildi.

Bölgedeki yerel aktivistlerden Sami Muhammedi, yaralıları tedavi edecek yeterli tıbbi malzemenin bulunmadığını ifade etti.

Muhammedi, Halep'te savaş uçaklarının Mesakin Hanun bölgesine varil bombalar atmasıyla çok sayıda evin yıkıldığını ve bazı evlerde yangın çıktığını belirterek, ordunun kentin Bab Hadid semtini top ateşine tutması sonucunda da şiddetli patlamaların meydana geldiğini dile getirdi.

Şam'daki yerel aktivistlerden İman Yazan ise başkent Şam'ın Kabun Mahallesi'nde şiddetli patlamaların meydana gelmesinin ardından bölgeden yoğun silah seslerinin yükseldiğini, Duma semtinde ise rastgele açılan ateşte birçok yerleşim yerinin hasar gördüğünü belirtti.

Şam'ın Seyide Zeyneb bölgesinde ordunun yerleşim yerlerini bombalamasıyla onlarca evde maddi hasarın meydana geldiğine değinen Yazan, kentin Kadem bölgesinde ise Özgür Suriye Ordusu ile Esed güçleri arasında sokak çatışmalarının yaşandığına dikkati çekti.

Yazan, şehrin Tadamun ve Hacr Esved'de de rejime bağlı birliklerin uzaktan top ateşine tutması sonucu patlamalar olduğu ve bölgeden duman yükseldiğini bildirdi.

Yazan, Dera, Humus, İdlib, Deyru'z Zor, Lazkiye ve Haseke'de saldırıların gece de devam ettiğini vurguladı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye'de Esed güçlerinin hava destekli ağır silahlarla saldırılar düzenlemesinde çoğunluğu Halep kentinde olmak üzere dün 160 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT