1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. HALEP Şimdi Harabe!
HALEP Şimdi Harabe!

HALEP Şimdi Harabe!

Halep şimdi harabe İnsanlığın unuttuğu, Suriye coğrafyasında yeni dramlar yaşanmaya devam ediyor. Savaştan önce 6 milyon insanın yaşadığı Kültür Şehri Halep, varil bombaları ile yok ediliyor.

A+A-

İnsanlığın unuttuğu, Suriye coğrafyasında yeni dramlar yaşanmaya devam ediyor.

Savaştan önce 6 milyon insanın yaşadığı Kültür Şehri Halep, varil bombaları ile yok ediliyor. Osmanlı mimarisinin egemen olduğu tarihi mekanları ve kadim kalesi ile her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Halep’te şimdilerde varil bombardımanından dolayı yalnızca bir kaç yüzbin çaresiz insan yaşamakta.

Suriye’de "teröristlerle" savaştığını iddia eden Beşşar Esed başta Kadın ve çocuk olmak üzere yüzbinlerce sivili bombalarla katlederken cami, okul, hastane ve pazaryerleri de bu bombalardan nasibini fazlası ile almakta.

Halep merkezde bulunan tüm evler savaştan ve varil kabusundan derin izler taşımakta. Tüm dünya bu vahşeti seyrederken önceleri günde bir kaç varil bombası ile vurulan Halep Şehrine şu an 25-30 varil bombası düşüyor.

Günün her saati susmayan sirenler yaşanan dehşeti en iyi yansıtan unusurlardan birisi. Hastanelerde şahitlik ettiğimiz vakıalar ise kelimenin tam anlamı ile kan donduran cinsten.

Anlatılmaz ve anlaşılmaz bir duyarsızlığın cesaret verdiği Beşşar Esed, Humustan sonra Halep’ide varillerle mahvederek cinayetlerini zafer olarak sunma gayretinde. Direnişin Başkenti olarak gösterilen Halep’in kaybedilmesi Suriye savaşınında büyük oranda kaybedilmesi anlamını taşıyor.

Irak Şam İslam Devletinin sebep olduğu iç kavga döneminin başlaması ile bir çok cephede devam eden gerilemenin zıddına Halep Merkez’de direnişçilerin ilerleyişi sürüyor.

Kara savaşını havadan gerçekleştirdiği acımasız bombardımanlarla sürdürmeye çalışan Rejim güçleri Şii grupların yardımına rağmen bir çok cephede ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

Savaşın merkezinde, hayata en zorlu yanlarından tutunarak devam etme mücadelesi veren insanların ise tek bir isteği var. .Evlerini şehirlerini harab eden ve en yakınlarını hunharca katleden ‘diktatörün’ bir an önce devrilmesi.

Bombalar altından herşeye rağmen masum oyunlar oynamaya çalışan minik bedenler ise bu kadar olumsuzluğun içerisinde görülebilecek en naif görüntü.

Yılmaz Bilgen / Islahhaber.net

halep-20140624-01.jpghalep-20140624-02.jpghalep-20140624-03.jpg

HABERE YORUM KAT